More

  Komuna e Sarajit “harron” ditëlindjen e Isa Boletinit

  - Marketing -

  Komuna e Sarajit vazhdon me nëpërkëmbjen e figurës së Isa Boletinit, si dhe bustit të tij i cili qëndron i vendosur në Sheshin Qendror të Sarajit.

  Edhe këtë vit institucionet lokale e veçanërisht komuna e Sarajit e cila është edhe inicijatore e vendosjes së bustit të Isa Boletinit në Saraj, nuk u kujtua që me rastin e ditëlindjes së Heroit Kombëtar të organizon manifestim e as edhe të vendosë qoftë një kurorë lule pranë bustit të Isa Boletinit në Saraj.

  Figura e Isa Boletinit si një atdhetarë i pashoq për çështjen kombëtare shqiptare meriton rrespekt të veçantë,aq më shum tani që po qëndron krenarë dhe zbukuron Sheshin kryesorë të Sarajit.

  Në një foto që sot qarkullon në rrjetet socijale, duket se neglizhencën e institucioneve më së miri e denoncoi një qytetar i cili para bustit të Isa Boletinit vendosi një letër porosi me fjalët: “Pse më vendosët dhe nuk më nderoni”

  Përndryshe shtatorja e Isa Boletinit e shkrirë në bronz dhe e punuar nga skulptori Idriz Balani u vendos me inicijativë të shoqatës “Vatra e Dërvenit” dhe e ndihmuat nga Komuna e Sarajit dhe Kryetari i saj Bekim Murati në vitin 2015.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  SHA “Posta e Maqedonisë” ka shpallur konkurs për punësimin e 280 punëtorëve

  SHA “Posta e Maqedonisë” ka shpallur konkurs për punësimin e 280 punëtorëve nëpër filialet e saj në gjithë territorin...

  Vizat e punës, ky është lajmi i fundit që vjen nga Gjermania

  Këshilltari i emigracionit nga organizata “Plan B” në Esen, Blerian Kushta – shpjegon ndryshimet që do të sjellë ligji...

  “Qeveri pa BDI-në”, flet Spasovski, Ademi: BDI-ja do të dalë me qëndrim

  Kryeministri teknik, Oliver Spasovski duke u përgjigjur në pyetjen e TV21 rreth deklaratës së Ljubço Nikollovskit i cili mbrëmë...

  Njëvjetori i aksidentit tragjik, marsh nga Llaskarca deri në Gostivar

  Një vit pas tragjedisë së Llaskarcës ku në një aksident trafiku humbën jetën 16 persona dhe dhjetëra të tjerë...
  - Marketing -
  - Marketing -