More

  Komunikacioni zhvillohet pa pengesa, pajisjet dimërore, të detyrueshme

  Komunikacioni në rrugët shtetërore po zhvillohet nëpër disa rrugë kryesisht të thata.

  Intensiteti i komunikacionit në akset rrugore jashtë mjediseve urbane është mesatar. Në vendkalimet kufitare, nga e Maqedonisë së Veriut, nuk ka vonesa më të gjata për hyrje dhe dalje nga shteti.

  LAMM rekomandon shpejtësi të adaptuar, respektimin e sinjaleve të përcaktuara të komunikacionit e veçanërisht drejtim të automjetit me kujdes, posaçërisht në rrugët nëpër gryka dhe lugina, ku ekziston mundësia e rrëshqitjes së dheut. Kjo vlen veçanërisht për pjesët rrugore Katllanovë – Veles, Mavrovë – Dibër – Strugë, Vinicë – Berovë dhe Koçan – Dellçevë.

  LAMM kujton se nga data 15.11.2020 filloi detyrimi ligjor për mbajtjen e detyrueshme të pajisjeve dimërore në automjete, pavarësisht nga kushtet e motit. Ky detyrim do të zgjasë deri më 15 mars të vitit 2021.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Sot mblidhet Shtabi keyesor për menaxhim me Kriza

  Shtabi kryesor për menaxhim me kriza sot në orën 16:00 do të mbajë mbledhje, në të cilën, siç është...

  Komunikacioni zhvillohet pa pengesa, pajisjet dimërore, të detyrueshme

  Komunikacioni në rrugët shtetërore po zhvillohet nëpër disa rrugë kryesisht të thata. Intensiteti i komunikacionit në akset rrugore jashtë mjediseve...

  Ndihmës sekretari shtetrorë i SHBA-ve, pjesmarrës në Forumin Energjetik të Maqedonisë

  Ndihmës sekretari shtetrorë i SHBA-ve, z. Fransis Fenon paralajmëron pjesmarrje në Forumin Energjetik të Maqedonisë Thirrja për regjistrim dhe pjesëmarrje...

  1 237 raste të reja me COVID dhe 39 viktima në 24 orët e fundit

  Në 24 orët e fundit janë kryer 3 200 teste te dyshuara për CoViD-19 dhe prej tyre 1237 kanë...