More

  “Kongresi Botëror Maqedonas” kundërshton emërimin e Komandantit të UÇK-së për Drejtor në Qeveri

  Kongresi Botëror i Maqedonisë (KBM) shpreh zemërim dhe refuzon zgjedhjen e Izmit Nurës, anëtar i BDI-së si zëvendës drejtor pranë Agjencisë së Emigracionit, vendim i marrë në seancën e 14-të të Qeverisë të mbajtur më 22 tetor 2020, ish-komandant i UÇK-së dhe shtetas i Kosovës, për arsye është edhe kërkesës skandaloze drejtuar punonjësve të Agjencisë së Emigracionit për të “hequr nga zyrat e Agjencisë të gjitha artefaktet kombëtare dhe fetare”, gjë që shkaktoi zemërim tek punonjësit e Agjencisë për Emigracion.

  Të gjithë Maqedonasët me gjak dhe shtetësi, nga të gjitha pjesët e Maqedonisë, në botë dhe atdhe, do të ndërprejnë lidhjet me Agjencinë e Emigracionit për një kohë të pacaktuar, për arsye të qendrimeve anti-maqedonase të personave të zgjedhur që drejtojnë këtë institucion të qeverisë në shtetin e Maqedonisë!

  “Një njeri që luftoi kundër shtetit të Maqedonisë, nuk mund të mbajë lidhje me maqedonasit në botë!”, Ky është është qendrimi i KBM.

  “Maqedonasit në të gjithë botën besojnë se qeveria e Zoran Zaevit me zgjedhjen e Izmit Nurës si zëvendës drejtor i Agjencisë për Emigracionit,  vazhdon politikat anti-maqedonase për maqedonasit në vendet fqinje, mbrenda shtetit të Maqedonisë dhe në botë! ”, thuhet në komunikatë, përcjell derveni.info.

  Përndryshe Izmit Nura me prejardhje nga rrethina e Strugës është pjesmarrës i dy lufërave çlirimtare të shqiptarëve në rajon, ushtarak i lartë dhe i dekoruar nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës dhe Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Ambasadorja e SHBA-ve, Bërns uron shqiptarët për Ditën e Alfabetit

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të mbështesin diversitetin kulturor dhe historik të Maqedonisë së Veriut, si...

  “Gryka e Dervenit” promovon lokacionit turistik “Kozjak” në komunën e Zhelinës

  Klubi Malorë "Gryka e Dervenit" vazhdon intensivisht realizimin e aktiviteteve te saj programore, duke promovuar destinacione atraktive të turizmit...

  24 viktima, 1.112 raste të reja me Covid-19 dhe 709 të shëruar!

  Ministria e Shëndetësisë, bëri të ditur se nga 2.553 testime të realizuara, 1.112 persona janë diagonostifikuar me virusin korona...

  Në Shkup përurohet salla sportive “Alush Hamidi”

  Sot është lëshuar në përdorim salla e re e sportit “Alush Hamidi” pranë SHF “Kongresi i Manastirit” në Shkup,...