More

  Krerët e vendeve të BE-së nisin samitin në Bruksel

  - Marketing -

  Përpjekjet e Britanisë për të qëndruar apo për t’u larguar nga Bashkimi Evropian me 28 anëtarë, operacioni turk në veri të Sirisë dhe zgjerimi i bllokut evropian, pritet të jenë temat kryesore në agjendën dyditore në Samitin e BE-së, që zhvillohet më 17-18 tetor në Bruksel.
  Në takimin e krerëve të vendeve të BE-së nuk do të prezantohen dokumentet ligjore për Brexit, ndonëse negociatorët britanikë dhe ata evropianë kanë arritur një marrëveshje për largim, duke ndaluar regjimet tatimore në vlerën e shtuar më 16 tetor.
  Një marrëveshje eventuale mes këtyre dy palëve duhet të miratohet dhe nga legjislaturat e Britanisë dhe bllokut evropian.

  Bashkimi Evropian pritet të diskutojë edhe për reformim të procesit të zgjerimit.

  Këtë javë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk u janë dhënë datat për nisje të negociatave për anëtarësim në BE.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Meta për uljen e popullsisë: Kambanat e alarmit po bien!

  Presidenti Ilir Meta, përmes një postimi në Facebook, ka reaguar pas projeksionit të fundit të OKB-së, që flet për...

  Gjykimi për rastin Monstra formalisht kthehet nga fillimi

  Procesi gjyqësor për rastin “Monstra” për të tretën herë do të nis nga fillimi. Arsyeja është ndërrimi i gjykatëses...

  Hoxha: Lëvizja Besa është e gatshme të shkojë vet në zgjedhjet e 12 prillit

  Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes Besa, Arijanit Hoxha në intervistë për ‘Fokus’ thotë se ata zgjedhjet i shohin si...

  Albin Kurti bën ofertën e re dhe të fundit ndaj LDK-së

  Duket se dy partitë më të votuar në zgjedhjet e parakohshme në Kosovë janë shumë pranë marrëveshjes për koalicion. Mësohet...
  - Marketing -
  - Marketing -