More

  Krerët e vendeve të BE-së nisin samitin në Bruksel

  Përpjekjet e Britanisë për të qëndruar apo për t’u larguar nga Bashkimi Evropian me 28 anëtarë, operacioni turk në veri të Sirisë dhe zgjerimi i bllokut evropian, pritet të jenë temat kryesore në agjendën dyditore në Samitin e BE-së, që zhvillohet më 17-18 tetor në Bruksel.
  Në takimin e krerëve të vendeve të BE-së nuk do të prezantohen dokumentet ligjore për Brexit, ndonëse negociatorët britanikë dhe ata evropianë kanë arritur një marrëveshje për largim, duke ndaluar regjimet tatimore në vlerën e shtuar më 16 tetor.
  Një marrëveshje eventuale mes këtyre dy palëve duhet të miratohet dhe nga legjislaturat e Britanisë dhe bllokut evropian.

  Bashkimi Evropian pritet të diskutojë edhe për reformim të procesit të zgjerimit.

  Këtë javë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk u janë dhënë datat për nisje të negociatave për anëtarësim në BE.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Gjashtë të vdekur dhe 101 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

  Gjatë 24 orëve të fundit Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri bëri me dije se janë konfirmuar 101 raste të...

  Buçkovski paralajmëron: Zaevi do ta prishë koalicionin ASh/AAA

  Ish Kryeministri Buçkovski në një intervistë për "VEÇER" ka paralajmëruar se kryetari i LSDM-së Zoran Zaev do ta prishë...

  Tre viktima dhe 74 raste të reja me Covid-19, shërohen 90 pacientë

  Tre viktima, 90 të shëruar dhe 74 raste të reja është bilanci i sotëm për Covid-19. Brenda 24 orëve...

  Maqedoni: Mund të rikthehen edhe ora policore?!

  Mbrëmë i ftuar në Tv Klan Maqedoni, kreu i Institutit të Shëndetit Publik në Maqedoninë e Veriut, Shaban Memeti,...