More

  Kujt i pengon e kaluara e ndritur e UÇK-së së Shkodrane Dardhishtës

  Pas sulmeve mediatike ndaj Valon Belës, ish drejtor ekonomik i Klinikës për Gjinekologji dhe Obstetrike ( ish luftëtar i UÇK-së, pjesëmarrës në tre luftrat e fundit shqiptare), portale të caktuara maqedonase kanë nisur një luftë të ashpër dhe të fëlliqur edhe kundrejt Shkodrane Dardhishtës, drejtore e Shërbimeve të përbashkëta në Qendrën Klinike “Nënë Tereza” në Shkup.

  “Shqiptare e rrezikshme dhe luftarake, anëtare e BDI-së, tani është drejtore në Qendrën klinike në Shkup. Sipas fotografive që mund të gjenden në internet ajo ka marrë pjesë në dy konflikte, pjesë e UÇK-së, edhe në atë të vitit 1999 në Kosovë dhe në 2001 në Maqedoni”, shkruan portali Infomaks.mk.

  Këta portale maqedonase, tutje e kanë marrë për bazë edhe komentin në Tuiter të vëllait të Sasho Ordanovskit, Vanço Ordanovski. Ai shkruan “Shkodrane Dardhishta, ‘terroriste e UÇK-së’, drejtore e Qendrës klinike –Shkup…”.

  Por nga burojnë kualifikime të tilla…?!

  Është fakt që Shkodranja ka qenë pjesë e UÇK-së gjatë periudhës së luftës 1999-2001, por pyesim se kujt i pengon e kaluara e ndritur e saj tani, kur ajo që 10 vite ushtron detyrën e drejtores, ndërsa pas vete ka suksese të shumta si në punësime dhe realizim të projekteve madhore.

  Është e qartë se nga e ka bishtin kjo punë, sepse personalitete të tilla të UÇK-së janë sulmuar në vazhdimësi nga parti të caktuara maqedonase, qoftë VMRO-ja apo tjerë. Sot kjo po ndodhë edhe përmes individëve të caktuar siç na qenka vëllai i Sasho Ordanovskit…!

  Njerëz si Shkodranja, por edhe Valoni do ta kenë mbështetjen e shqiptarëve sepse pas tyre flasin punët e tyre, projekte por edhe bekgraundi i tyre politik, patriotik dhe shoqëror.

  Andaj, sulmet e njëpasnjëshme si të portaleve maqedonase dhe individë të caktuar as do të lëkundin veprën e tyre qoftë tani apo në të ardhmen.

   

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Një viktimë dhe 141 raste të reja me Covid-19, shërohen 161 pacientë

  Ministria e Shëndetësisë raportoi sot për një pacientë të vdekur dhe 141 të infektuar me koronavirusin e ri brenda...

  Humbë jetën një peshkatar në lumin Vardar

  Një peshkatar nga fshati Miravci i Gjevgjelisë është mbytur dje në ujrat e Vardarit. V.Gj (56) ka rënë dhe është...

  UNT, me njoftim të rëndësishëm për studentët e rinjë

  Universiteti " Nëna Terezë" Shkup, njofton se për shkak të parandalimit të pandemisë Covid-19, do të bëjë pranimin e...

  15 të infektuar të rinjë kanë thënë se kanë qenë në Ohër

  Nga 52 persona të rinj të infektuar me koronavirus në Shkup në dy ditët e kaluara, 15 kanë thënë...