More

  Kurti: Ne nuk e ndalojmë shaminë

  Albin Kurti, kryetar i Vetëvendosjes ka thënë se nuk do të ndalojë shaminë në Kosovë kur të vije në Qeveri, pasi sipas tij është e drejtë elementare njerëzore.

  Kurti në Tv Klan citoi edhe një poet në Turqi, që thotë se ‘’ nuk nuk do të duhej të merremi me probleme rrobaqepësie tash’’.

  ”Ne nuk jemi islamistë dhe nuk kemi as radikalizëm të majtë. Këtë na e thonë ata që zakonisht janë ekstremë të djathtë. Ne nuk do të bëjmë kurrfarë ligji kundër mbajtjes së shamisë. Ne kemi qenë kundër ndalimit. Ne konsiderojmë se është cështje e të drejtave elementare njerëzore. Poeti shumë i mirë që e kemi në Stamboll, thotë se nuk nuk do të duhej të merremi me probleme rrobaqepësie tash, se kush vë shami e çfarë fustanesh…” / derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Humbë jetën një peshkatar në lumin Vardar

  Një peshkatar nga fshati Miravci i Gjevgjelisë është mbytur dje në ujrat e Vardarit. V.Gj (56) ka rënë dhe është...

  UNT, me njoftim të rëndësishëm për studentët e rinjë

  Universiteti " Nëna Terezë" Shkup, njofton se për shkak të parandalimit të pandemisë Covid-19, do të bëjë pranimin e...

  15 të infektuar të rinjë kanë thënë se kanë qenë në Ohër

  Nga 52 persona të rinj të infektuar me koronavirus në Shkup në dy ditët e kaluara, 15 kanë thënë...

  BDI: Qeveria do të drejtohet nga kryeministër shqiptar

  Nga Lidhja Social-demokrate e Maqedonisë së Veriut, theksojnë se lideri i kësaj partie “Zoran Zaev do të jetë mandatari...