More

  Kush po pasurohet nga xhepi i puntorëve?!

  Ka zëra që punëdhënësit edhe pse ua kanë lëshuar punëtorëve rrogat minimale në llogarit e tyre nga 14.500, të njëjtit ua kanë kërkuar më pas e nga 4.000 deri në 6.000 denarë

  Shkup, 30 korrik – Në kulmin e krizës shëndetësore me pandeminë e virusit korona, pronarët e disa kompanive kanë keqpërdorur ndihmën shtetërore, dedikuar rrogave minimale për punëtorët. Përkundër faktit që ata kanë marrë ndihmë nga shteti për t’i paguar rrogat minimale të punëtorëve për muajt prill dhe maj, të njëjtit nuk e kanë bërë një gjë të tillë ose ju kanë lëshuar rroga më të vogla se minimalja. Ky keqpërdorim është zbuluar nga Drejtoria e të Ardhurave Publike (DAP), ku është publikuar abuzimi me ndihmën shtetërore nga punëdhënësit e disa kompanive,ndërkohë që dëmtuesit kryesor janë punëtorët. Kjo ndihmë iu dhurua kompanive për tejkalimin e krizës që e shkaktuan masat restriktive të marra nga Qeveria për ta parandaluar shpërndarjen e virusit korona.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Brava: Regjistrimi të mos krijoj realitetin, por të regjistroj realitetin

  Në shoqëritë multietnike sipas Muhedin Bravës nga Aleanca për Shqiptarët, regjistrimi si proces statistikor nuk mund t’i shmanget edhe...

  Bexheti: Nuk është e vërtetë se tek liqeni Treska do të ndërtohet Qendër tregtare

  Kryetari i komunës së Sarajit, Blerim Bexhiti, sot në një prononcim për ‘Sloboden pecat’ hodhi poshtë si të pavërteta...

  Aksion i madh policor në Vizbeg !!!

  Një aksion i madh policor po zhvillohet sonte në Vizbeg. Jozyrtarisht, në cak të arrestimit janë disa anëtarë të një...

  Muki para 3 viteve: Elhamduliah, të akuzarit e Monstrës së shpejti do të lirohen

  Ish deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri para tre viteve u shpreh se drejtësia e rastit Monstra po rikthehet në...