More

  LSDM ia “merr” VMRO-së Lëvizjen BESA!

  - Marketing -

  Shkup, 14 shkurt – VMRO-DPMNE kundër propozim-ligjit për letërnjoftme. Deputetët e partisë se Hristijan Mickovski janë shprehur kundër propozimit të Lëvizjes BESA, që në letërnjoftime të shkruajë edhe përkatësia etnike, konkretisht fjala “shqiptar/e” të jetë në grafë speciale për përkatësinë etnike, shkruan gazeta KOHA. Në BESA shprehen se nuk kanë pritur nga VMRO që të prononcohen kundër propozim-ligjit.
  Megjithatë, kryetari i Parlamentit, Talat Xhaferi e ka refuzuar propozimin e VMRO-së që propozim-ligji për letërnjoftimet të hiqet nga rendi i ditës.
  Akoma nuk dihet nëse ky propozim-ligj do të votohet me procedurë të shkurtër apo me procedurë të rregullt, siç edhe është propozuar paraprakisht nga BESA dhe LSDM. Iniciativës të BESËS i janë bashkangjitur edhe deputetët e pakicave, si Partia e tuqrve, serbëve dhe të tjerë.
  Propozim-ligjin për letërnjoftime pritet ta votojnë deputetët e LSDM-së, BDI-së, BESËS dhe ASH. /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Ndryshohet harta zgjedhore, votues të Dibrës dhe Mavrovë- Rostushës nga gjashta kalojnë në njësinë 5

  Parlamenti rreth orës katër të mëngjesit ka votuar ndryshimet e Kodit Zgjedhor. Me këto ndryshime, komunat Dibër dhe Mavrovë...

  Nuk respektoi marrëveshjen me Greqinë dhe ligjin për gjuhën shqipe , shkarkohet ministrja Rashella Mizrahi

  Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka shkarkuar nga detyra ministren e Punës dhe Politikës Sociale, Rashella Mizrahi për shkak...

  LSDM ia “merr” VMRO-së Lëvizjen BESA!

  Shkup, 14 shkurt – VMRO-DPMNE kundër propozim-ligjit për letërnjoftme. Deputetët e partisë se Hristijan Mickovski janë shprehur kundër propozimit...

  SHA “Posta e Maqedonisë” ka shpallur konkurs për punësimin e 280 punëtorëve

  SHA “Posta e Maqedonisë” ka shpallur konkurs për punësimin e 280 punëtorëve nëpër filialet e saj në gjithë territorin...
  - Marketing -
  - Marketing -