More

  LSDM: Nikollovski dhe Grubi diskutojnë për bashkëpunim afatgjatë dhe harmonizim programor

  Nga LSDM, në lidhje me takimin midis dy sekretarëve të LSDM dhe BDI, informojnë që:

  Ne patëm një diskutim konstruktiv për të konfirmuar angazhimet e të gjithë qytetarëve të Republikës së Maqedonisë Veriore për paqen, stabilitetin, sigurinë dhe bashkëpunimin në vend dhe rajon, marrëdhënie të shëndetshme ndëretnike dhe fqinjësore, zhvillim ekonomik, rregull të ligjit, mjedis të pastër dhe mirëqenie sociale.

  Ne biseduam për një shumicë parlamentare dhe një koalicion për një mandat të plotë, katër vjeçar, të qëndrueshëm.

  Ne kemi konfirmuar se nuk kemi asnjë alternativë tjetër për integrimin përveç anëtarësimit në NATO dhe Bashkimin Evropian.

  Ne jemi të përkushtuar për prosperitetin dhe stabilitetin afatgjatë të Maqedonisë Veriore.

  Ne jemi plotësisht dakord të respektojmë Marrëveshjen e Prespës me Greqinë, Marrëveshjen për Miqësi, Fqinjësi dhe Bashkëpunim me Bullgarinë dhe Marrëveshjen Kornizë të Ohrit.

  Ne jemi të përkushtuar për kohezionin shoqëror, një shoqëri të fortë dhe tolerante, sundimin e ligjit dhe jemi dakord të kundërshtojmë të gjitha format e nacionalizmit dhe urrejtjes.

  Ne diskutuam se programi eventual i qeverisë së përbashkët duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën, ligjet dhe programet zgjedhore të LSDM-së dhe BDI-së.

  Ne jemi dakord që stafi cilësor, i përgjegjshëm dhe i përgjegjshëm i propozuar për të gjitha departamentet nga të dy palët është i nevojshëm, stafi që është i gatshëm të përmbushë plotësisht angazhimet e programit dhe parimet e një marrëveshjeje të mundshme koalicioni.

  Ne kemi konfirmuar që palët bien dakord për pastrimin e gjyqësorit dhe verifikimin e origjinës së parave dhe kapitalit të secilit zyrtar, përmes një sistemi që do të bihet dakord bashkërisht.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Termet i fuqishëm e godet Greqinë

  Greqia është goditur sot nga një tërmet i fuqishëm. Një tërmet me magnitudë 4.4 i shkallës Rihter ka rënë të...

  Tragjedi në fshatin Krushopek të Sarajit

  Dita e djeshme ishte ditë zie për banorët e Krushopekut. Në mesditë ndodhi një tragjedi e vërtetë në fshat,...

  Sulejman Rexhepi: UÇK është simbol që s’guxon të baltoset

  Shkruan: Ish Reisi Sulejman Rexhepi Gjatë ditës së sotme opinionin tonë e tronditi lajmi për bastisjen e zyrave të OVL...

  Mbështetje prej 200 milionë eurosh për bujqit, subvencione, përshtatje me agropolitikën e BE-së, premtoi Hoxha

  Në katër vitet e ardhshme bujqësinë dhe zhvillimin rural do t’i mbështesim me mbështetje financiare vjetore prej 200 milionë...