More

  MAQEDONI E VERIUT: USHTARËT DO TË KUJDESEN PËR SIGURINË NË SPITALE

  Pjesëtarët e Armatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, të paarmatosur, do të ndihmojnë institucionet dhe punonjësit shëndetësorë në përballjen me situatën e krijuar nga pandemia me COVID 19, njofton Insajderi.

   

  Ushtarët do të kenë për detyrë të ruajnë rendin në spitale ose në depot ku do të mbahen materiale mjekësore. Këto janë konkluzat e nxjerra nga mbledhja e sotme e Qendrës për Menaxhimin me Kriza në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ku është shqyrtuar dhe miratuar plani i Ministrisë së Shëndetësisë së këtij vendi pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme.

  Pas mbledhjes së Qendrës, sot është mbledhur edhe komiteti qeveritar për menaxhim. Është vlerësuar se në aspekt të sigurisë, situata në shtet është nën kontroll dhe popullata nuk ka nevojë të krijojë panikë.

  Rendi dhe qetësia, në asnjë vend nuk janë rrezikuar, ndërsa pjesëtarët e armatës do të jenë aty për të ndihmuar punonjësit shëndetësor që pa asnjë pengesë të kryejnë obligimet e tyre.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Prokuroria Speciale kundërshton lirimin e Kadri Veselit: Mund të dënohet me burgim të përjetshëm

  Zyra e Prokurorit të Specializuar i ka çuar argumentet e saj në Gjykatën Speciale të premten për ta kundërshtuar...

  Koalicioni ASH-AAA do ta mbështesë Ligjin për Regjistrimin

  Koalicioni ASH-AAA do ta mbështesë Ligjin për Regjistrim, pavarësisht se pushteti nuk ka pranuar amendamentet dhe sugjerimet e opozitës....

  Vendi në pritje të vaksinës, regjistrohen 400 raste të reja me Covid-19

  Në 24 orët e fundit janë regjistruar 400 raste të reja me COVID-19 nga 2,327 teste të bëra. Janë...

  Banorët e fshatit Svillare e Poshtme pa ujë dhe pa rrymë, paralajmërojnë protesta!

  Banorët e komunës së Sarajit, konkretisht fshati Svillare e Poshtme, kanë probleme me rrymën elektrike dhe ujin. Sipas banorëve...