More

  Matka mbetet destinacion i preferuar për shkupjanët

  Në këtë kohë me temperatura të larta Matka vazhdon të mbetet destinacion i preferuar i shkupjanëve. Sivjet edhe për arsye të pandemisë hetohet mungesa e turistëve të huaj, por numri i vizitorëve vendas në Matkë ka shënuar rritje, arsyeja kryesore mbetet natyra e bukur dhe freskia që ofron lumi Treska përskaj temperaturave të larta në Shkup.

  Problemi kryesorë vazhdon të mbetet papastërtia dhe mungesa e investimeve nga institucionet, e sidomos mungesa e vendparkimeve të nevojshme për mijëra vizitorët e Matkës.


  Oferta turistike në Matkë viteve të fundit ka qenë mjaft tërheqëse si për arsye të barkave dhe shpellës, poashtu edhe çiklizmit dhe aplinizmit. Natyra e bukur dhe ajri i freskët, mundëson që aty të ndihesh bukur dhe qetë edhe pje gjindesh 10 km larg qendrës së Shkupit.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  108 vjet nga çlirimi i Shkupit/ ITSHKSH me akademi, lule te shtatoret e çlirimtarëve

  Sot mbushen plot 108 vjet nga çlirimi i Shkupit nga turqit, në vitin 1912. Kryengritja e përgjithshme shënoi një...

  Sela, Gashi dhe Thaçi pa kushte i shkuan në takim Zaevit e Pendarovskit

  Pas takimit mes Selës dhe Zaevit sot në kuvend të Maqedonisë së Veriut, vazhdon takimi mes Gashit dhe Zaevit....

  Një i vdekur dhe 139 raste të reja me Covid-19

  Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1627 teste të realizuara 139 persona kanë rezultuar...

  Alternativa e shpallë të vdekur Marrëveshjen e Ohrit

  Alternativa e ka shpallur të vdekur Marrëveshjen Kornizë të Ohrit.Në vigjilie të takimit që u thirr për nesër nga...