More

  Matkë: Peshkatarët vetorganizohen për ta rregulluar hapsirën përreth lumit Treska

  Sot në Matkë peshkatarë të shumtë u grumbulluan përgjat lumit Treska, por kësaj radhe qëllimi i tyre nuk ishte peshkimi, por pastrimi dhe rregullimi i hapsirës përreth lumit. Ata sot në vend të pajisjeve për peshkim në duart e tyre mbanin pajisje për kositjen e barit dhe drujve si dhe pastrimin e mbeturinave. Gjat këtij aksioni të organizuar nga shoqata “Ribar 2011” por edhe e peshkatarëve lokal u bë rregullimi i hapsirës përgjat rrjedhës së sipërme të lumit Treska prej te penda e Matkës deri tek ura e kajakëve në Matkë. Fotot që po i shihni më poshtë flasin vet për neglizhencën e institucioneve por edhe pë dashurinë që peshkatarët kultivojnë për lumin Treska.

  Një aksion i ngjajshëm dje është paralajmëruar edhe nga alpinistët ose bjeshkatarët siç quhen rëndom. Gjegjësisht Klubi Malor “Gryka e Dërvenit” të shtunën e ardhëshme me 19 shtator organizon aksion për pastrimin e Kanjonit të Matkës, rrespektivisht shtegut përgjat liqenit të Matkës prej te Manastiri Shën. Andrea e deri tek shpella nënujore Vrello.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Aksident në Hasanbeg, vdes sharraxhiu

  Një motoçikletë dhe makinë për prerjen e drunjve janë aksidentuar këtë mbrëmje në Hasanbeg të Shkupit, afër shkollës fillore,...

  Besmir Ismani nga Kondova pjesë e Akademisë së Futbollit pranë FFM-së

  Besmir Ismani nga Shkolla e Futbollit Saraj pranohet në Akademinë e Futbollit pranë FFM-së. Pas një gare tejet të...

  Jankullovska me pranga në duar dërgohet në gjykatë për seancë gjyqësore

  Ish ministrja e punëve të brendshme Gordana Jankulloska, e cila pardje u dërgua për vuajtje të dënimit në burgun...

  KUVEND:SOT DISKUTOHET PËR VENDIMET GJATË GJENDJES SË JASHTËZAKONSHME

  Propozimi i vendimeve për përcaktim të ekzistimit të gjendjes së jashtëzakonshme të miratuar nga presidenti i Republikës së Maqedonisë...