More

  Më 22 qershor do të ketë testim kualifikues për regjistrim në shkollat e mesme

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) informon se në shkollat e mesme publike ku janë paraqitur numër i madh i nxënësve me numër të njëjtë të pikëve nga numri i parashikuar i vendeve të nxënësve në konkursin për regjistrim të nxënësve në shkollë të mesme për vitin shkollor 2020/2021, do të organizojnë testim kualifikues më 22 qershor i cili fillon në ora 10:00.

  “Nxënësit që janë paraqitur për arsim të mesëm (në të gjitha drejtimet) do të testohen në lëndën mësimore Matematikë, Maqedonisht, Shqip, Turqisht, sidomos Gjuhën serbe, varësisht në të se në cilën gjuhë e kanë ndjekur mësimin në shkollën fillore. Ndërsa, për nxënësit të cilët janë paraqitur në drejtimin e shëndetësisë (në të gjitha profilet arsimore) do të organizohet testim të njohurive në lëndët mësimore Biologji dhe Kimi, gjithashtu në gjuhën që e ka ndjekur mësimin në shkollën fillore”, thuhet në kumtesën e MASH-it.

  Lista e rezultateve përfundimtare do të shpallet më 22 qershor 2020.

   

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për President të Kosovës

  Ish-Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka shpallur publikisht kandidaturën për President. Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka...

  Shkup: Banka e Trifun Kostovskit shkon në “steçaj”

  Alsat mëson se banka Eurostandard e Trifun Kostovskit shkon në falimentim. Nuk dihet fati i kredive dhe kursimeve të...

  108 vjet nga çlirimi i Shkupit/ ITSHKSH me akademi, lule te shtatoret e çlirimtarëve

  Sot mbushen plot 108 vjet nga çlirimi i Shkupit nga turqit, në vitin 1912. Kryengritja e përgjithshme shënoi një...

  Sela, Gashi dhe Thaçi pa kushte i shkuan në takim Zaevit e Pendarovskit

  Pas takimit mes Selës dhe Zaevit sot në kuvend të Maqedonisë së Veriut, vazhdon takimi mes Gashit dhe Zaevit....