More

  Mekë: Gjykata e hedh poshtë rastin për shembjen e vinçit që mbyti 111 njerëz

  - Marketing -

  Një gjykatë saudite e ka hedhur poshtë padinë kundër 13 të dyshuarve të cilët përballeshin me proces gjyqësor për shkak të shembjes së një vinçi në Mekë në shtator të vitit 2015 ku u mbyten 111 pelegrinë.

  Gjykata Penale e Mekës në vendimin e saj të 26 janarit ka thënë se nuk ka autoritet mbi këtë rast, që u hap në muajin gusht.

  Qindra njerëz janë lënduar gjatë kësaj shembjeje, e cila ndodhi vetëm pak ditë para nisjes së pelegrinazhit vjetor të haxhit.

  Gazetat që kanë lidhje me shtetin kanë thënë se gjashtë sauditë, përfshirë edhe një miliarder, dy pakistanezë, një kanadez, një jordanez, një palestinez, një egjiptian, një nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe një nga Filipinet janë përballur me gjyqin, por emrat e tyre nuk janë bërë të ditur.

  Të gjithë kanë qenë punonjës të grupit saudit “Binladin”, kompania e madhe e ndërtimit që e operonte vinçin e shembur. Kjo kompani ishte themeluar nga babai i themeluesit të Al Kaidës, Osama bin Laden, para 80 vjetësh.

  Në kohën kur vinçi 1350 tonësh u shemb, kishte erëra të fuqishme. Vinçi ra mbi Xhaminë e Madhe ku gjenden zonat më të shenjta islame, përfshirë edhe Qaben, duke hedhur mbi besimtarët copa të mëdha të betonit, raporton Evropa e Lirë.

  Tragjedia e 11 shtatorit ka qenë e para nga dy incidentet e mëdha që e karakterizuan haxhin e atij viti. Një ikje në rrëmujë e pelegrinëve më 24 shtator ka vrarë mbi 2400 njerëz.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Kondovë: Sulmoi policinë, tani i kanoset burgu

  Prokuroria themelore publike-Shkup ka ngritur aktakuzë ndaj 18 vjeçarit nga Shkupi i cili ka sulmuar punonjësit policorë gjatë orës...

  BFI: Policia po u bën presion imamëve që të mos falet namazi i Bajramit

  Bashkësia Fetare Islame e Maqeodnisë së Veriut ka dalë me një reagim në të cilin thuhet se shteti po...

  In Memoriam: IMER JAKUPI

    Pas vdekjes së historianit dhe ish drejtorit të shkollës "Sami Frashëri",mësuesit dhe studjuesit Imer Jakupi nga Gllumova, nuk kanë...

  Përfundon takimi i Metës me ambasadorët e vendeve të BE

  Ka përfunduar takimi i Presidentit Ilir Meta me ambasadorët e vendeve të BE, ndërkohë që ende nuk dihen më...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -