More

  Merkel sonte takon Makronin, përpjekja e fundit rreth datës për çeljen e negociatave

  - Marketing -

  Fati i procesit euro-integrues të Maqedonisë së Veriut por edhe i Shqipërisë pritet të vendoset sonte në Paris, në takimin Merkel-Makron. Përveç për BREXIT si dhe koordinimit për Këshillin Evropian, në qendër të takimit pritet të jetë edhe data e negociatave. Parisi Zyrtar këmbëngul për hartimin e një strategjie të re të zgjerimit, ndërsa data e bisedimeve për Shkupin dhe Tiranën të shtyhet për vitin e ardhshëm. Një pjesë e analistëve megjithatë shprehen optimist se Franca prapëseprapë do të bindet dhe heq dorë nga bllokimi i datës. Por edhe nëse nuk marrim datë, analisti Xhelal Neziri thotë se vendi nuk ka alternativë tjetër dhe se duhet të mbetet e fokusuar në përmbushjen e reformave.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Rama “përjashton” Cakajn, kryesimin e OSBE-së ia beson Bushatit

  Papritur këtë të dielë u mësua se ish- Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati do të merrte një detyrë të...

  Sulmohet baza ku strehohen ushtarët amerikanë në Irak

  Shtatë bomba ranë brenda bazës ajrore Balad të Irakut, e cila strehon forcat e SHBA, të dielën Shtatë bomba ranë...

  Rikthehet dhuna në fudboll, rrihet keq referi

  Një ngjarje aspak normale ka ndodhur në Maltë. Ndeshja e futbollit ka degraduar në akte dhune, duke lënë me...

  Zyrtarë të lartë të BDI-së dje vizituan Strugën

  Zyrtarë të lartë të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) dje vizituan Komunën e Strugës. Siç informojnë nga partia, zëvendëskryeministrat Sadulla...
  - Marketing -
  - Marketing -