More

  Ministri i Ekonomisë promovon turizmin malorë

  Këtë të dielë Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi e kishte ditë pune, por për dallim nga ditët tjera me kostum në kabinet, kësaj radhe me veshje sportive dhe në ambient të hapur morri rrugën e bjeshkëve të Sharrit për të kontribuar edhe personalisht në promovimin e turizmit malorë, i cili viteve të fundit po merr hov të madh në vendin tonë.

  Aktiviteti i organizuar nga Klubi Malorë “Peaktrip” nga Tetova i përkrahur nga Ministria e Ekonomisë kishte për qëllim promovimin e bukurive natyrore të Malit Sharr si dhe stimulimin dhe përkrahjen e sportit të bjeshkatarisë, rrespektivisht promovimit të turizmit malorë, njofton derveni.info.

  Shtegu i cili u përshkua sot filloi prej fshatit Sellcë deri në majën Guri i Kuq ose siç njihet ndryshe maja e Flamurit.

  Në këtë ecje rekreative morrën pjesë rreth 100 pjesmarrës adhurues të natyrës dhe bjeshkatarisë. Me prezencën e tij në këtë aktivitet Ministri Bekteshi dëshmoi angazhimin e tij dhe të Ministrisë së Ekonomisë në zhvillimin e turizmit malor dhe zhvillimit rural, si dhe ngritjen e vetëdijes për mbrojtjen dhe kultivimin e natyrës.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Të dielën fillon llogaritja dimërore e kohës në Maqedoni

  Llogaritja verore e kohës për vitin 2020 përfundon më 25 tetor në orën 03:00, kështu që akrepat do të...

  Buxhovi: Gjuhës shqipe në Maqedoni i duhet barazi kushtetuese dhe jo ligjore

  Historiani dhe publicisti Jusuf Buxhovi ka komentuar zhvillimet lidhur me zvarritjen e procesit të zbatimit zyrtar të gjuhës shqipe...

  Gjykata turke 12 vjet burg për “Polat Alemdar” !!!

  Aktori Necati Sasmaz, i njohur për publikun për rolin e tij si Polat Alemdar në serialin “Lugina e Ujqërve”,...

  Rritje e frikshme e rasteve të reja dhe vi ktimave nga Covid19 në Maqedoni

  Maqedonia dje ka regjistruar 641 raste të reja me koronavirus, 12 të vd ekur dhe 233 të shëruar. Sipas raportit...