More

  Ministri i shëndetësisë : Do të fillojë ndërtimi i Poliklinikës në Saraj

  - Marketing -

  Buxheti për vitin 2020 në fushën e shëndetësisë do të arrijë deri në 7.1 miliardë denarë, prej tyre, 2.9 miliardë do të destinohen për sigurim shëndetësor. Janë ndarë mjete për fillimin e ndërtimit të Qendrës Klinike Universitare në Shkup, Poliklinikës në Saraj dhe Spitalin Special në Oteshevë, për vazhdimin e punimeve ndërtimore të Qendrës Klinike në Shtip dhe për ndërrimin e kazanit problematik të Spitalit Gjinekologjik dhe obstetrikë “Nënë Tereza” në Çair, transmeton Portalb.mk.

  Siç deklaroi sot në konferencë për media ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, ky buxhet në vend të parë ka pacientët.

  “Pacientët janë të vend të parë. Investojmë me plan, pas analizave të thella të sistemit, me qëllim që maksimalisht në mbrojtje dhe kujdes për pacientëve në avancimin e veprimtarisë shëndetësore”, tha Filiçe.

  Në kuadër të buxhetit, 2.9 miliardë denarë janë ndarë për sigurim shëndetësor, 812 milionë denarë për ndërtim të qendrën klinike në Shkup dhe Shtip, 750 milionë denarë për sigurim të insulinave, 527 milionë denarë për shërim të sëmundjeve të rralla, 395 milionë denarë për imunizim, 209 milionë denarë për administratë dhe 207 milionë denarë për rinovim dhe mbindërtim të institucioneve të shëndetit publik.

  Meqë janë paralajmëruar rritje për në fillim të vitit 2020, shuma e saktë se mjeteve në këtë drejtim nuk dihet nga ministri, sepse ajo është në Fondin për Sigurim Shëndetësor.

  “Pjesa e pagave është në Fondin për Sigurim Shëndetësor. Në pjesën rritjes së pagave, në krahasim nga viti 2017, është rritur për thuajse 2 miliardë denarë”, tha Filipçe.

  Siç deklaroi më tej Filipçe, në vitin 2020 pritet të përfundojnë punimet ndërtimore në Spitalin special për ortopedi dhe traumatologji në Ohër dhe Spitali i Përgjithshëm në Strumicë. Rikunstruime parashihen edhe në kulmin e Entit Nefrologjik në Strugë dhe dy blloqe të reja në Spitalin Psikiatrik në Demir Hisar.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Sela dhe Gashi, takim me Kurtin në Prishtinë

  Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela dhe ai Alternativës, Afrim Gashi kanë takuar sot në Prishtinë kryetarin e...

  Kryetari i Odës ekonomike në vizitë te “Dauti Komerc”

  Sh.A Dauti Komerc mirëpriti në vizitë kryetarin e OEMVP-së z.Nebi Hoxha që në kuadër të programit të 15 vjetorit të...

  Zyberi: Ndihmë shtetërore deri në 20.000 euro për të rinjtë për të ble apartamente dhe shtëpi

  Sot  kandidati për Kryeministër të pare shqiptar, Naser Zyberi, vizitoi familje të moshës se re me të cilët bashkëbiseduan...

  ANKETË e re nga Instituti Ndërkombëtar për Demokraci

  Koalicioni LSDM-BESA dukshëm është para VMRO-DPMNE-së, konkretisht 24.8 për qind ndaj 21.2 për qind. Kështu tregojnë rezultatet e anketës...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -