More

  Ndryshohet harta zgjedhore, votues të Dibrës dhe Mavrovë- Rostushës nga gjashta kalojnë në njësinë 5

  - Marketing -

  Parlamenti rreth orës katër të mëngjesit ka votuar ndryshimet e Kodit Zgjedhor. Me këto ndryshime, komunat Dibër dhe Mavrovë – Rostushë kalojnë nga Njësia e 6 zgjedhore kalojnë në Njësinë e 5 zgjedhore.

  Këto ndryshime janë propozuar nga grupet parlamentare të BDI, LSDM dhe VMRO-DPMNE. Kjo ishte marrëveshja që të votohet Ligji për Prokurorinë Publike, për të cilin është e nevojshme shumica absolute prej dy të tretave të votave të deputetëve. Me këto ndryshime rriten shanset që shqiptarët të zgjedhin dy deputetë më tepër në njësinë e 5-të zgjedhore. Përpos kësaj është ndërhyrë edhe në 60 nene të Kodit zgjedhore, që janë në harmonizim me rekomandimet e OSBE/ODIHR.

   

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Dy të vrarë në një kazino , katër persona hynë me kallashnikov

  Sot në mëngjes ka ndodhur një ngjarje e rëndë në kazinon "Vegas" në Bllacë , ku mbetën të vrarë...

  Ndryshohet harta zgjedhore, votues të Dibrës dhe Mavrovë- Rostushës nga gjashta kalojnë në njësinë 5

  Parlamenti rreth orës katër të mëngjesit ka votuar ndryshimet e Kodit Zgjedhor. Me këto ndryshime, komunat Dibër dhe Mavrovë...

  Nuk respektoi marrëveshjen me Greqinë dhe ligjin për gjuhën shqipe , shkarkohet ministrja Rashella Mizrahi

  Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka shkarkuar nga detyra ministren e Punës dhe Politikës Sociale, Rashella Mizrahi për shkak...

  LSDM ia “merr” VMRO-së Lëvizjen BESA!

  Shkup, 14 shkurt – VMRO-DPMNE kundër propozim-ligjit për letërnjoftme. Deputetët e partisë se Hristijan Mickovski janë shprehur kundër propozimit...
  - Marketing -
  - Marketing -