More

  Në Mal të Zi për herë të parë shqiptarët festuan me flamur kombëtar

  Në Malin e Zi sivjet për herë të parë shqiptarët kanë arritur të festojnë 28 nëntorin me flamurin kombëtar.

  Për shënimin e kësaj date në nderim të kombit dhe identitetit, trojet shqiptare në Malin e Zi si asnjëherë frymuan shqip pasi këtë vit për herë të parë 28 nëntori u prit me arritje të rëndësishme, atë të shprehjes së lirë të identitetit kombëtar, arritje kjo e cila vjen pas përpjekjeve disa vjeçare të faktorit politik shqiptar në Mal të Zi.

  Me ndryshimin e ligjit për simbolet kombëtare ne kemi të drejtën e përdorimit të lirë të simboleve tona, flamurit, himnit dhe stemës”, tha Faik Nika, kryetar i KKSH’së në Malin e Zi.

  Edhe në këtë vend për shkak të pandemisë festa u shënua pa ceremoni dhe organizime tradicionale.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Përfundoi me sukses aktiviteti ekologjik i organizuar nga rinia e vendbanimit Bojanë

  Përfundoi me sukses aktiviteti ekologjik i organizuar nga Rinia e vendbanimit Bojanë. Aktiviteti ekologjik vijoi duke filluar prej te varrezat...

  Regjistrohen 190 raste të reja me Covid-19 dhe 6 viktima

  Në 24 orët e fundit në vend janë kryer 1530 testime për koronavirus dhe prej tyre 190 kanë rezultuar...

  Dramë në lagjen Karposh të Shkupit

  Punonjësit e policisë me 15 janar me urdhër të prokurorit publik dhe në prezencë të përfaqsuesve të Ambasadës së...

  Nesër hyjnë në fuqi masat e reja kundër COVID-19 në Zvicër

  Masat e vendosura në dhjetor në Zvicër do të zgjaten për pesë javë të tjera. Ato do të hyjnë...