More

  Në Maqedoninë e Veriut është arrestuar një ish pjesëtar i UÇK-së

  - Marketing -

  Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka dënuar arrestimin shtetasit të Kosovës, Tomor Morina, ish-pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nga ana e policisë së Maqedonisë së Veriut, shkruan REL.

  Morina është arrestuar në bazë të një fletarresti të lëshuar nga INTERPOL-i me kërkesë të Serbisë.

  “Ky është edhe një tjetër shembull i abuzimit politik që kryen Serbia përmes këtyre kërkesave për arrest”, ka thënë shefi i kabinetit të ministrit të Jashtëm të Kosovës, Jetlir Zyberaj.

  Ai tha se institucionet e Kosovës do t’i drejtohen menjëherë Bashkimit Evropian me kërkesë që të parandalojë raste të tilla.

  “Ne jemi në kontakt të ngushtë me autoritetet në Shkup dhe besojmë se rasti do të zgjidhet sa më parë në bazë të frymës së bashkëpunimit që kemi me Maqedoninë e Veriut”, ka shtuar ndër të tjera Zyberaj.

  E pyetur nga Radio Evropa e Lirë, Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut nuk ka dhënë detaje lidhur me statusin e tij aktual, por ka njoftuar se ndaj shtetasit kosovar do të respektohen të gjitha procedurat ligjore.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Halil Kastrati dorëzon edhe 10 shtëpi të reja

  Shoqata “Jetimat e Ballkanit” në krye me Halil Kastratin kanë dhuruar çelësat e 10 shtëpive për familjet në Komunën...

  Ambasadorja amerikane viziton BFI-në

  Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shkup, zonja Kejt M. Bërns (Kate Marie Byrnes), ka vizituar më...

  Orhan Murtezani: “Prej sot 917 të punësuarit kanë rritje të pagës për 5%”

  Drejtori i Hekurudhat e RMV-Transport ua rrit rrogat 917 punëtorëve për 5%. “Prej sot 917 të punësuarit në Hekurudhat e...

  EKSKLUZIVE / Kryetari i komunës duke konsumuar kokakin në lokal ( VIDEO )

  Një kryetar bashkie është filmuar duke marrë kokainë në një ambient publik. ABC News publikoi sot në mëngjes në emisionin...
  - Marketing -
  - Marketing -