More

  Nesër në Çajlanë mbahet Marshi përkujtimor “Memedali Jashari”

  - Marketing -

  Nesër me datë 09.02.2020 Shoqata Malore “Gryka e Dervenit” organizon Marshin përkujtimor “Memedali Jashari-Çajlana”

  Ky marsh organizohet në shenjë rrespekti dhe nderimi për çetat e Forcave Vullnetare Shqiptare gjat Luftës së ll Botërore dhe me rastin e 108 vjetorit të lindjes Kapetan Memedali Jashari-Çajlana, si njëri nga udhëheqësit kryesor të këtyre forcave të organizuara nga banorët e Dervenit e të komanduara Memish Kapetani dhe në bashkëveprim me çetat e Xhem Gostivarit, në periudhën e vështirë të okupimit si dhe nevojës për mbrojten e popullatës vendase.

  Nisja do të bëhet prej te xhamia e Çajlanës dhe do të vazhdohet deri në maje të Malit Osoj.

  Në këtë eveniment pjesmarrje kanë paralajmëruar disa shoqata bjeshkatare nga Shkupi,Tetova dhe Kosova.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Tërmet në Shqipëri dhe Maqedoni

  Një tërmet me magnitudë lokale prej 3.7 ballëve të shkallës Rihter është regjistruar sot në mëngjes në Republikën fqinje...

  “Bomba” e ditës: Juventusi e dëbon Ronaldon, ai transferohet te kjo skuadër për 50 milionë euro

  Cristiano Ronaldo do të kthehet në Real Madrid, gjithnjë sipas mediave italiane. Gazeta italiane 'Corriere dello Sport' ka publikuar këtë...

  Ademi: Në tryezë janë opsionet edhe për prolongimin, edhe për pezullimin e maturës shtetërore

  Ministri i Arsimit dhe Shkencës Arber Ademi tha se në tryezë ka opsione edhe për zgjatjen edhe për heqjen...

  Nefrus Çeliku: Vazhdon afati i lidhjes së marrëveshjeve për prodhimin dhe blerjen e duhanit

  Afati i lidhjes së marrëveshjeve për prodhimin dhe blerjen e duhanit për vitin 2020 është zgjatur deri më 30 #prill....

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -