More

  Nga shtatori mësim online në Maqedoninë e Veriut

  Vendimi i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut që të mbahet mësimi online nga shtatori për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme, ka nxitur reagime të shumta, në veçanti të nxënësve të shkollave të mesme.

  Drejtuesit e Unionit të Nxënësve të Shkollave të Mesme thonë se fare nuk janë konsultuar për këtë vendim andaj edhe të shtunën do të vendosin për bojkotin e mësimit, por edhe forma tjera të shprehjes së pakënaqësisë, përfshirë edhe protestat. Unioni kërkon mësim të kombinuar, nga distanca dhe me prani fizike të nxënësve në shkolla.

  “Kërkojmë mësim të kombinuar, pra edhe me prani fizike të nxënësve në shkollë me protokolle të veçanta. Kjo mund të realizohet nëse krijohen kushte që nxënësit të ndahen në grupe, një javë të shkojë një grup nxënësish në shkollë, ndërsa grupi tjetër të ketë mësim online. Nga hulumtimet dhe anketat që janë bërë, mësimi online nga marsi deri në qershor ishte i dështuar. Nuk jemi të përgatitur si shtet për këtë lloj mësimdhënie dhe nuk do të lejojmë që gabimi të përsëritet”, thuhet në reagimin e Unionit të Nxënësve të Shkollave të Mesme.

  “Ky vendim është marrë me rekomandim të Komisionit për Sëmundje Infektive. Nuk duam të rrezikojmë me jetën e fëmijëve pasi nga shtatori nuk dihet se çfarë situate epidemiologjike do të ketë. Pritjet janë se mund të ketë valë të re të koronavirusit, andaj shëndeti i fëmijëve është mbi të gjitha. Mësimi mund të kompensohet, por jo edhe jeta e njerëzve”, ka deklaruar ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

  Por, kjo formë e mësimit gjithashtu nuk është pritur mirë nga Shoqatat e arsimtarëve dhe ekspertët, të cilët kërkojnë nga institucionet që nxënësve t’u mundësohet të shkuarja në shkollë me grupe, orë të shkurtuara, me mbajtje të distancës dhe respektim të masave higjienike. Sipas tyre, mësimi në shkollë nuk mund të zëvendësohet me asnjë formë tjetër të ligjërimit, në veçanti me mësim online, që vlerësohet i dështuar në Maqedoninë e Veriut. Veç kësaj, ekspertët kanë tërhequr vërejtje për pasoja mbi shëndetin mendor të fëmijëve nëse edhe një kohë të gjatë nuk u mundësohet rikthimi në shkolla.

  Maqedonia e Veriut ende nuk ka asnjë vendim sa i përket kopshteve, të cilat gjithashtu janë mbyllur që nga muaji mars.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Edhe dy shqiptarë në Këshillin Sportiv të ARSM-së, ja emrat e tyre

  Dy profesorët e njohur të kulturës Fizike, Arlind Huseini nga Tetova dhe Blerim Saiti nga Shkupi janë zgjedhur anëtarë...

  Shpërthen lufta e armatosur mes dy shteteve(Foto)

  Mediat azerbajxhane kanë publikuar një moment nga konflikti me forcat armene, në kufirin e diskutueshëm mes dy vendeve. Në video...

  Sërisht premtime për Liqenin Treska !?

  “Kaloi edhe kjo verë, ndërsa Liqeni i Treskës mbetet ashtu siç ka qenë! I pa rregulluar dhe i pa...

  Zaev prezanton pakon e katërt financiare

  Më shumë se 20 minuta foli për 31 masa të reja që janë pjesë e paketës së katërt të...