More

  Një antishqiptar si “expert” në projektin për turizmin e Matkës, banorët kundërshtojnë

  - Marketing -

  Një antishqiptar si “expert” në projektin për turizmin e Matkës, banorët kundërshtojnë

  Ditëve të fundit në kuadër të projektit për zhvillim të turizmit në Saraj i finansuar nga fondet e jashtme po zhvillohen disa debate publike me banorët e fshatrave të Sarajit ku debatohet për zhvilliin e turizmit në Komunën e Sarajit dhe Kanjonin e Matkës, mirëpo në debate dukshëm edhe nëpër fotografi shihet qartë bojkoti i banorëve të cilët kanë kuptuar se “ekspert” kryesor në këtë projekt është angazhuar maqedonasi famëkeq Konstantin Ciriviri i cili vite me radhe dëmton çdo gjë shqiptare në Kanjonin e Matkës. Banorët që e njohin dhe e kanë hasur në Matkë thonë se këtij “experti” i pengojnë tabelat në gjuhën shqipe që kohëve të fundit janë vendosur në Matkë dhe vazhdimisht i dëmton ato, andaj si mund të pritet që një antishqiptar si ky të ndihmojë në zhvillimin e turizmit në vendbanimet shqiptare.

  Në debatin e organizuar mbrëmë të pranishmit kanë ngritur çështjen e angazhimit të këtij gjoja eksperti i cili në emër të banorëve shqiptarë merr mijëra euro nga projekti në fjalë dhe punon kundër interesave shqiptare në Kanjonin e Matkës. 

  Përndryshe ky “expert” bashkë me bashkëshorten e tij është angazhuar nga koordinatori i projektit i cili vjen nga Fondacioni “Albiz” Saraj, njofton derveni.info

  Më poshtë mund ti shikoni fotot dhe qëndrimet e ekspertit antishqiptar:

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  FIKS FARE: Afrim Gashi si me ndihmën e popullit si pa ndihmën e tij ai do fitojë

  Programi i gazetarisë investigative “Fiks fare” nuk ka mbetur pa prezantuar publikut shqiptarë perlat e kandidatit për deputet dhe...

  Kryemuftiu Tërnava viziton BFI

  Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut, u.d. Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetai,...

  Filloi asfalltimi i rrugës për Krushopek të epër

  Sot ka filluar asfalltimi i rrugës që lidh fshatrat Krushopek dhe Krushopek i epër. Ky projekt i shumëpritur nga...

  Ahmeti nga Gostivari: Më mirë Naseri se sa Zorani a Hristijani

  Shtabi Qendror Zgjedhor pranë Bashkimit Demokratik për Integrim në vazhdën e tubimeve nga qyteti në qyteti është duke marrë...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -