More

  Një antishqiptar si “expert” në projektin për turizmin e Matkës, banorët kundërshtojnë

  - Marketing -

  Një antishqiptar si “expert” në projektin për turizmin e Matkës, banorët kundërshtojnë

  Ditëve të fundit në kuadër të projektit për zhvillim të turizmit në Saraj i finansuar nga fondet e jashtme po zhvillohen disa debate publike me banorët e fshatrave të Sarajit ku debatohet për zhvilliin e turizmit në Komunën e Sarajit dhe Kanjonin e Matkës, mirëpo në debate dukshëm edhe nëpër fotografi shihet qartë bojkoti i banorëve të cilët kanë kuptuar se “ekspert” kryesor në këtë projekt është angazhuar maqedonasi famëkeq Konstantin Ciriviri i cili vite me radhe dëmton çdo gjë shqiptare në Kanjonin e Matkës. Banorët që e njohin dhe e kanë hasur në Matkë thonë se këtij “experti” i pengojnë tabelat në gjuhën shqipe që kohëve të fundit janë vendosur në Matkë dhe vazhdimisht i dëmton ato, andaj si mund të pritet që një antishqiptar si ky të ndihmojë në zhvillimin e turizmit në vendbanimet shqiptare.

  Në debatin e organizuar mbrëmë të pranishmit kanë ngritur çështjen e angazhimit të këtij gjoja eksperti i cili në emër të banorëve shqiptarë merr mijëra euro nga projekti në fjalë dhe punon kundër interesave shqiptare në Kanjonin e Matkës. 

  Përndryshe ky “expert” bashkë me bashkëshorten e tij është angazhuar nga koordinatori i projektit i cili vjen nga Fondacioni “Albiz” Saraj, njofton derveni.info

  Më poshtë mund ti shikoni fotot dhe qëndrimet e ekspertit antishqiptar:

   

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Sot në Sh.M Q.Sh. “SARAJ”- SHKUP, u mbajt dhe pjesa e fundit e projektit Integrimi Ndëretnik në Arsim-INA, i mbështetur nga USAID

  Sot në Sh.M Q.Sh. "SARAJ"- SHKUP, u mbajt dhe pjesa e fundit e projektit Integrimi Ndëretnik në Arsim-INA, i...

  Vandalizohet tabela në gjuhën shqipe

  Disa huliganë deritani të panjohur në Qytetin e Shtipit dje kanë thyer e shkatërruar tabelat në tre gjuhë, maqedonisht,...

  Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

  Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRRE) gjatë ditës së sotme vendosi për rritjen e çmimeve të derivateve të naftës për...

  NEWBORN – NDRYSHON PAMJE, KËSHTU PO DUKET SOT

  Pamja e monumentit “NEWBORN” çdo 17 shkurt ndryshon duke përçuar një mesazh për Ditën e Pavarësisë së Kosovës. Këtë vit...
  - Marketing -
  - Marketing -