More

  Paralajmërimi i FBI: Televizorët e mençur mund t’ju spiunojnë

  - Marketing -

  FBI paralajmëron se televizorët e mençur, të cilët, ndryshe nga ata të zakonshëm lidhen me internetin, janë veçanërisht të prekshëm nga sulmet e hakerëve, të cilët kështu mund të hyjnë në shtëpinë tuaj.

  Një postim në blogun e degës FBI të Oregon shpjegon, se ndërsa lidhja e internetit, edhe pse mundëson qasje në shërbime të njohura si Netflix, ajo gjithashtu lejon që hakerët të futen në shtëpinë e dikujt përmes një televizori të pasigurt, i cili më pas mund të çojë edhe në hakimin e ruterit.

  “Hakerët gjithashtu mund të marrin kontrollin e TV tuaj të pasigurt. Në fund të spektrit të rrezikut, ata mund të ndryshojnë kanalet, lartësinë e zërit dhe t’u shfaqin fëmijëve tuaj video të papërshtatshme”, shkruan FBI në tekstin paralajmërues.

  Në skenarin më të keq, sipas FBI, hakerët mund të ndezin kamerën dhe mikrofonin e TV të dikujt në dhomën e gjumit dhe të përgjojnë në heshtje.

  Hakerët kanë hakuar tashmë mijëra pajisje inteligjente të Google në janar të këtij viti./derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Miratohet ligji për Përmbaruesit ( izvërshitellat )

  Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë kanë miratuar ndryshim-plotësimet e Ligjit për përmbarim, të cilat i ka përgatitur Ministria e...

  Pse aeroplanët zakonisht janë të bardhë?

  Gjithçka ka ndonjë arsye të veçantë. Nuk jemi mësuar të shohim aeroplanë me ngjyra të ndryshme, përveç të bardhë. E pse...

  Digjet një veturë në Saraj

  Sot në afërsi të fshatit Llokë të Sarajit është djegur një veturë e tipit Opel Astra. Në rrjetet socijale...

  Super lajm për administratorët shtetëror

  Sot në Kuvendin e RMV, u votua ndryshimi i Ligjit për të punësuarit në administratë dhe në sektorin publik. Këto...
  - Marketing -
  - Marketing -