More

  Pas Gruevskit, edhe një “peshk i madh” ka ikur nga Specialja

  - Marketing -

  Protagonisti kryesor i rastit “Reket”, biznesmeni i njohur Orce Kamçev po flitet se nuk gjendet në Shkup dhe se është arratisur jashtë vendit. Ai ishte personi që kishte xhiruar me kamera gjithë ngjarjen kur i dha 1.5 milion euro për të shpëtuar nga Prokuroria Speciale, pasi që ishte ndër të dyshuarit kryesor në rastin “Perandoria” për pastrim parash dhe veprime tjera të paligjshme.

  Ai pas një periudhe me ndërmjetësimin e shoumenit Boki 13 dhe përmes dhënies së parave kishte përfituar daljen nga paraburgimi dhe më pas edhe kthimin e pasaportës, që më pas u pa në një udhëtim në Gjermani. Nga Prokuroria Speciale nuk e dijnë se ku gjendet Kamçev.

  “Nuk kam njohuri ku është për momentin, nuk kam autorizim të kërkoj ku është. Për këtë shkak duhet sa më shpejtë të sillet Ligji për prokurori publike, që të mundet PSP-ja dhe Prokuroria e rregullt publike ta kryejnë punën e tyre. Për momentin, prokuroria e rregullt publike nuk mund të ndërmerr veprime për lëndët e PSP-së. Kështu është sipas ligjit”, theksoi prokurorja Lila Stefanova, e cila udhëheq rastin “Perandoria”.

  Ndryshe, Kamçev posedon pasaportë të përkohshme me lejen e Katica Janevës, edhe pse prokurorja në rastin “Perandoria”, Lile Stefanova paraprakisht tha se ka qenë kundër këtij vendimi ndërsa nënshkrimin e ka vendosur prokurorja Elizabeta Josifovska. Disa portale shkruajnë se ai gjendet jashtë vendit, gjegjësisht në Bullgari. Ai është ambasador nderi i Bullgarisë në Maqedoninë e Veriut. Në rast se rezulton se është arratisur, ai është njeriu i dytë pas ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili u arratis në Hungari

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Një lagje e tërë në Saraj mbetet tash e disa ditë pa rrymë

  Po bëhen gati një javë kurse një lagje në komunën e Sarajit vazhdon të përballet me mungesë të energjisë...

  Drejtori Halili në Sofje takon Papukçiskin: Korridori 8 hekurudhorë strategjik për rajonin

  Drejtori i Hekurudhave të Maqedonisë – Infrastrukture, Festim Halili ka qëndruar për vizitë zyrtare në Sofje të Bullgarisë ku...

  Të dielën u mbajt Marshi me të cilin u përkujtua Luftëtari i Çajlanës

  Të dielën me datë 08.02.2020 Shoqata Malore "Gryka e Dervenit" organizoi Marshin Përkujtimor "Memedali Jashari" i cili përfshiu një...

  Airbus zbulon dizajnin mjaft radikal të avionëve të tij

  Pas një seri provash të fshehta, Airbus ka zbuluar një dizajn mjaft radikal të avionit komercial “të krahut të...
  - Marketing -
  - Marketing -