More

  Për herë të parë, pamjet e Diellit nga një distancë shumë e afërt

  Mbërrijnë në Tokë imazhet e para të sipërfaqes së Diellit të marra nga sonda Solar Orbiter. Dhe del në pah që sipërfaqja e yllit tonë është e mbushur me shpërthime të vogla e të shkurtra, që ngjajnë me vetëtima, apo shkëlqime të vogla. Imazhet janë shkrepur nga një distancë prej 77 mln km larg, gati gjysma e largësisë që ndan Diellin me Tokën.

  Për momentin nuk mund të përcaktohet nëse këto mikro shpërthime të vogla, apo mikrovetëtima drite janë të lidhura me shpërthimet më të mëdha që shpesh janë vëzhguar në Diell me anë të instrumenteve të mëparshme.

  Sonda Sola Orbiter është e para e ndërtuar nga njeriu që afrohet kaq pranë Diellit, është realizuar nga një bashkëpunim mes Agjencinë  Hapësinore Evropiane Esa dhe Nasa. U nis në hapësirë në shkurt të këtij viti nga Cape Canaveral.

  Këto foto janë të parat që mbërrijnë dhe të parat që dokumentojnë diçka që ende nuk dihej mbi Diellin e çfarë ndodh në sipërfaqen e tij, shpjegojnë entuziastë ekipet ndërkombëtare të ekspertëve që ndjekin misionin nga afër.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Grubi: Ideja për subvencionim të punësimeve në bazë etnike është përfaqësim i drejtë dhe adekuat i të gjithëve

  Nuk ka asgjë kontestuese në idenë për subvencionim shtetëror kompanitë të cilat  do të punësojnë pjesëtarë të bashkësive etnike....

  “NUK KEMI KRYER VRASJE MIZORE”. Rasti “Sazdo” u shqyrtua në Gjykatën e Apelit në Shkup

  Të akuzuarit Besir Bela dhe Skender Demiri, kërkuan drejtësi nga Gjykata e Apelit, ndërsa mohuan të kenë patur plan...

  Numër rekord i të infektuarve, 535 gjatë 24 orëve të fundit dhe 6 viktima

  Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 2445 testime të realizuara, 535 persona kanë rezultuar...

  Linja hekurudhore, drejtori Halili pret në takim zv.ministrin shqiptarë Shkreli dhe drejtorin Durmishi

  Drejtori gjeneral i NP për infrastrukturën hekurudhore Hekurudhat e Republikës Maqedonisë së Veriut, Festim Halili sot priti në takim...