More

  Po përfundon gjysmë-vjetori i parë, shumica e nxënësve ende nuk kanë marrë libra

  - Marketing -

  Edhe pse afrohet fundi i gjysmë vjetorit të parë, në shumë Shkolla akoma mungojnë librat. Nxënësit detyrohen që të mësojnë nga tekste të fotokopjuara.

  E për gjendjen e krijuar me mungesën e librave, ministri i arsimit Ademi kërkon mirëkuptim.

  Premton se problemi me mungesën e librave do të zgjidhet javën që vjen. Ademi tha se në vijim e sipër janë procedurat ankuese tek shtëpitë botuese që duhet ti distribuojnë librat të cilat mungojnë.

   

  “Besoj se deri në javën e ardhshme kjo përfundon, që librat të botohen dhe ata të distribuohen. Se nuk nënkupton vetëm këtë vit të sigurojmë tekste shkollore, mirëpo ato tekste shkollore na shërbejnë edhe për vitin e ardhshëm, për dy vite më pastaj, për arsye se afati i përdorimit të tyre është maksimum pesë vite” tha Ademi.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Alarmante në Kosovë, 207 raste të reja me koronavirus — shërohen 32 pacientë të tjerë

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 207 raste të reja me...

  Koalicioni AAA – ASH sot mbajti tubim në Saraj

  Bartësi në njësinë zgjedhore 1 nga koalicionit “Tash është koha”, Skender Rexhepi – Zejdi, sot së bashku me partnerët...

  Edhe Italia na i mbylli kufijtë

  Italia ka mbyllur kufijtë e saj me 13 vende, përfshirë Maqedoninë e Veriut, duke i konsideruar ato vendet me...

  Ahmeti: Vija jonë e kuqe është sundimi i ligjit

  BDI dje ka vazhduar fushatën në Gostivar nga ku kreu i kësaj partie Ali Ahmeti ka përsëritur qëndrimin e...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -