More

  Pse aeroplanët zakonisht janë të bardhë?

  - Marketing -

  Gjithçka ka ndonjë arsye të veçantë.

  Nuk jemi mësuar të shohim aeroplanë me ngjyra të ndryshme, përveç të bardhë.

  E pse aeroplanët janë pothuajse gjithmonë të bardhë, ka disa arsye, transmeton rtv21.tv.

  Disa fakte që ndoshta nuk i keni ditur: Reflektimi i nxehtësisë- nëse një aeroplan është me ngjyrë të bardhë, ai absorbon më pak nxehtësi. Kjo është më e mirë për pasagjerët dhe ekonomikisht e dobishme për linjat ajrore.

  Ngjyra e bardhë është më pak e shtrenjtë.

  Parandalimi i përplasjeve me zogjtë- zogjtë mund ta shohin më mirë reflektimin nga sipërfaqet e bardha dhe shpesh nuk përplasen me aeroplan për këtë arsye.

  Ngjyra e bardhë ndihmon për të zbuluar çarjet madje edhe çarjet e vogla.

  Në hapësirat e bardha të çarat vërehen lehtësisht në rast aksidenti dhe është më lehtë të vërehen edhe dëmtimet e tjera.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Kovid-19, shkon në 23 numri i viktimave në Shqipëri

  Një tjetër person ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv të Tiranës duke e çuar në 23 numrin e personave...

  PDSH-ja kërkon anulimin e maturës shtetërore për këtë vit

  PDSH kërkon që të anulohen provimet e maturës shtetërore, për shkak të coronavirusit. Por kërkojnë që maturantët të pajisen...

  Në Shkup gjatë orës policore janë zbuluar imigrantë nga Siria, Palestina dhe Maroko

  Në rrugën “Dimo Haxhi Dimo” në Shkup dje (8 prill) gjatë orës policore janë kapur tre imigrantë. Bëhet fjalë për...

  Ansambli DUFLLA Me Ide Kreative (Video)

  Virusi Korona që pezulloi të gjitha aktivitet kulturore e artistike në të gjithë botën, izoloi pothuajse mbarë botën. Mirëpo...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -