More

  Publikohet libri për Alush Hamidin nga Çajlana

  Këto ditë ka dalë nga shtypi monografia kushtuar personalitetit të Alush Hamidit. Libri titullohet “Alush Hamidi-Njeriu që ngjalli shpirtin e një kombi” dhe siç merr vesh derveni.info, pritet të promovohet së shpejti.

  Në këtë monografi kushtuar pishtarit të arsimit, sportistit dhe intelektualit Alush Hamidi janë të përfshirë jeta dhe veprimtaria e tij e larmishme, gjithashtu përmban vlersimet e shumë shokëve, bashkëpuntorëve të tij nga jeta publike të cilët flasin për veprën e protagonistit.

  Së fundmi edhe një sallë sportive në Çair të Shkupit u emrua dhe mban emrin e tij. Përndryshe Alush Hamidi lindi dhe një periudhë jetoi në fshatin Çajlanë të komunës së Sarajit.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Bora e parë mbulon pullazet e një fshati të Shkupit

  Sonte ka filluar bora e parë në rrethinën e Shkupit. Fotot e dërguara nga lexuesit e derveni.info nga Karadaku...

  Presidenti Meta viziton Dibrën

  Sot me rastin e 111 vjetorit të Kuvendit të Dibrës Presidenti i R.Shqipërisë Ilir Meta vizitoi qytetin e Dibrës....

  AlternAtivA: Jemi KUNDËR legalizimit të mariuhanës

  Pas njoftimit të Kryeministrit se dëshiron të bëjë legalizimin e mariuhanës dhe, sipas tij, vendosjen e saj në korniza...

  Arrestim më Aeroportin e Shkupit

  Mbrëmë pas mesnate rreth orës 1:40 në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit nga nëpunësit policor është privuar nga liria B.N...