More

  Qeveria e RMV-së miraton subvencione për gratë në zonat rurale

  Zëdhënësi i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Muhamet Hoxha, mbajti konferencën e rregullt për media për të informuar për vendimet e mbledhjes së 136-të të qeverisë të mbajtur të martën, raporton Anadolu Agency (AA).
  Zëdhënësi Hoxha njoftoi se qeveria ka miratuar Informatën në lidhje me tekstin e harmonizuar të Protokollit në mes Ministrisë së Punëve të Brendshme të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme të Malit të Zi për bashkëpunim në fushën e integrimeve evropiane.
  Ai tha se është miratuar edhe Propozim-ligjin për ratifikimin e Marrëveshjes mes Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Këshillit të ministrave të Republikës së Shqipërisë për themelimin e qendrave informative kulturore në Shkup dhe Tiranë, me qëllim që siç tha ai, të ndikohet në zhvillimin e bashkëpunimit në sferën e kulturës.
  Hoxha po ashtu informoi se qeveria ka bërë ndryshimin e Programit kombëtar për zhvillim të bujqësisë dhe zhvillimit rural për periudhën 2018-2022, që erdhi si propozim i bashkëpunimit mes Ministrisë së Bujqësisë, Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale dhe entit të Kombeve të Bashkuara për barazi gjinore dhe fuqizim të grave.
  “Në drejtim të mbështetjes së femrave në zonat rurale me ndryshimin parashihet mbështetje financiare e pakthyeshme në vlerë prej 180 mijë denarë (rreth 3.000 euro) për investime që do të kontribuojnë në zhvillimin e mjediseve rurale”, tha Hoxha.
  Zëdhënësi i qeverisë gjithashtu informoi edhe për vizitën që më 23-24 maj do ta realizojë delegacioni qeveritar i udhëhequr nga kryeministri i vendit Zoran Zaev në Mal të Zi, ku përpos takimeve me krerët e shtetit, Hoxha tha së është paralajmëruar edhe mbledhje e përbashkët qeveritare.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Dajak dhe grushta ndaj policisë?! (Video)

  Një rrahje në mes të dy policëve dhe dy qytetarëve ka ndodhur sonte në Ferizaj. Pamjet janë bërë virale ndërkohë...

  Biznesmeni i njohur kosovar ndërron jetë në spitalin e Shkupit

    Drejtori i birrarisë Peja, Ernest Jusufi, ka ndërruar jetë, para disa ditëve në njërin nga spitalet e Shkupit. Dyshohet se...

  Protestuesit kanë vërshuar rrugët e gjashtë qyteteve të Maqedonisë së Veriut

  Në gjashtë qytetet të Maqedonisë së Veriutka filluar protesta kundër shtrenjtimit të paralajmëruar të energjisë elektrike nga Komisioni Rregullator...

  Qeveria e Kosovës vendos t’i hapë kufijtë me vendet fqinjë

  Qeveria e Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, në pajtim me Rregulloren e Punës, ka mbajtur mbledhje korresponduese,...