More

  Qeveria: Të vdekurit nga korona mund të mos varrosen me arkivol metali

  Në seancën e djeshme të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut është sjellë përfundimin se nuk është rregulluar ligjërisht që një person i cili vdes nga Cov id të jetë i mbyllur dhe të jetë në arkivol metalik.

  “Qeveria pranoi konkluzionin e Komisionit për Sëmundjet Infektive, që operatorët e autorizuar të shërbimeve të varrimit janë të detyruar të zbatojnë Protokollin e duhur të dedikuar për parandalimin dhe kontrollin e infeksionit për menaxhimin e sigurt të një trupi të vdekur në kontekstin e COVID-19, në të cilën nuk është e përcaktuar që trajtimi i trupit të një personi të vdekur nga sëmundja ngjitëse COVID-19, kryhet në hapësirë të mbyllur dhe në arkivol metali”, thonë nga Qeveria.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Deputetja e ASH Ilire Dauti flet për Pr/Ligjin e koalicionit ASH-AAA për shtetësinë

  Deputetja e koalicionit ASH-AAA në emisionin Click Plus në TV21, theksoi se subjektet politike duhet t’u përgjigjen nevojave të...

  Rasti “Monstra”, Fetai në fjalën e fundit: S’ka montim, burgim të përjetshëm për tre të akuzuar

  Prokurorja Fatime Fetai sot ka folur gjatë fjalëve përfundimtare për rastin “Monstra”, respektivisht për vrasjes e pesëfishte në Liqenin...

  Miratohet Ligji, regjistrimi i popullsisë do të bëhet në prill

  Kuvendi miratoi propozim-ligjin për regjistrimin e popullsisë me 62 vota “për”, asnjë “kundër” dhe asnjë “të përmbajtur”. Ligjin e...

  Cristiano Ronaldo me golin ndaj Napolit bëhet golashënuesi më i mirë në histori të futbollit

  Cristiano Ronaldo të mërkurën në mbrëmje e shënoi e tij të 760-të në karrierë, pikërisht në ndeshjen e Superkupës...