More

  Qeveria vendosi Hatixhja dhe familja të marrin shtëpi

  - Marketing -

  Protagonistët e filmit dokumentar “Toka e Mjaltit”, Atixhe Muratova dhe familja Husein dhe Lutvie Sam me tetë fëmijë do të marrin ndihmë materiale dhe shtëpi, vendosi Qeveria në seancën e djeshme, e cila është mbajtur në Shtip.
  “Toka e Mjaltit” e regjisorëve Tamara Kotevska dhe Lubo Stefanov ka shkruar histori me atë që është bërë filmi i parë nga Maqedonia të fitojë dy nominime për Oskar, për film më të mirë dokumentar dhe film më i mirë i huaj. Producent është Atanas Georgiev, ndërkaq kinematografë Samir Luma dhe Fejmi Daut.
  Qeveria ashtu siç njofton pres-shërbimi ka miratuar disa vendime për t’i nderuar autorët dhe protagonistët e filmit, ndërkaq njëra prej tyre është që Ministria e Kulturës të sigurojë çmim shtetëror për arritje të ekipit pesë-anëtarësh e cila e ka incizuar filmin, i cili duhet të parashikojë edhe çmim për sukses dhe kompensim mujor.
  Qeveria gjithashtu e ka obliguar Ministrinë e Mjedisit Jetësor të organizojë një sërë ngjarjesh edukative për temat që i hapë filmi, ndërkaq Ministria e Kulturës në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës do të organizojë transmetim të filmit “Toka e Mjaltit” për të gjitha shkollat e mesme, universiteteve dhe shtëpive të kulturës, “për afirmim më të gjerë të porosive të mëdha që i transmeton filmi”.

  Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Fshatrat Svillare dhe Arnaqi, paguajnë fatura por nuk kanë kanalizim

  Banorët e fshatrave Sfillare dhe Arnaqi, në Komunën e Sarajit, ankohen se po ju kërkohen nga 255 denarë për...

  Erdogani i jep Ramës avionin personal 

  Raportet mes kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe Presidentit turk Reçep Tayyib Erdogan janë mjaft të ngushta. Madje, ato duket...

  Dy të vrarë në një kazino , katër persona hynë me kallashnikov

  Sot në mëngjes ka ndodhur një ngjarje e rëndë në kazinon "Vegas" në Bllacë , ku mbetën të vrarë...

  Ndryshohet harta zgjedhore, votues të Dibrës dhe Mavrovë- Rostushës nga gjashta kalojnë në njësinë 5

  Parlamenti rreth orës katër të mëngjesit ka votuar ndryshimet e Kodit Zgjedhor. Me këto ndryshime, komunat Dibër dhe Mavrovë...
  - Marketing -
  - Marketing -