More

  Qyteti i Shkupit edhe sivjet ndan subvencione

  - Marketing -

   

  Qyteti i Shkupit ka njoftuar se së shpejti do të shpall thirrje publike për subvencione për biçikleta dhe trotinet elektrik në vitin 2020. Një risi këtë vit, siç thonë nga atje, është se qytetarët mund të paraqesin faturat fiskale për biçikleta të blera ose trotinet elektrik nga 1 janari i këtij viti.

  Fondet që do të subvencionojë Qyteti i Shkupit janë në shumë prej 50 përqind të vlerës së biçikletës, por jo më shumë se 3.000 denarë për person dhe 30 përqind të vlerës së trotinetit elektrik, por jo më shumë se 7.000 denarë për person, përfshirë taksën e të ardhurave personale. Sipas mjeteve të planifikuara financiare, Qyteti i Shkupit këtë vit do të japë subvencione për rreth 2.800 biçikleta dhe rreth 215 skuter elektrik.

  Thirrja do të jetë e hapur deri më 30 nëntor 2020 ose deri në realizimin e fondeve, dhe do të zbatohet në parimin e “shërbimit të parë të parë të shërbyer”.

  “Për këtë qëllim, në Buxhetin e qytetit të Shkupit për vitin 2020, janë parashikuar 10 milion denarë, nga të cilat 8.5 milion denarë do të destinohen për biçikleta, dhe 1.5 milion denarë për trotinet elektrik”, njoftojnë nga Qyteti./Derveni/

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  ISO-PROM sponzor i ri i Klubit Futsall “Arben Bajrami”

  Klubi i futsallit “Arben Bajrami” në sezonin e ri do të ketë mbështetje finansiare, pasi klubi nga Shkupi sot...

  Rreth 100 raste të reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

  Rreth 100 raste të reja me virusin korona janë konfirmuar gjatë 24 orëve të kaluara, por ende po punohen...

  Shtimi i rasteve me COVID-19, OBSH kategorizon qytetet në Maqedoninë e Veriut, Shkupi më i rrezikshmi, ndiqet nga Tetova

  Organizata Botërore e Shëndetit ka kategorizuar qytetet më të rrezikuara në Maqedoninë e Veriut si pasojë e virusit Korona....

  Interesim i madh për fluturimet nga Zvicra për Maqedoni

  Sikurse të gjitha linjat tjera ajrore, edhe ato që na lidhin me Ballkanin, ka mbi dy muaj që janë...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -