More

  Reagime pas vendimit për Tahirin

  - Marketing -

  Dënimi i Saimir Tahirit me 3.4 vite burg, i cili konvertohet në shërbim prove, ka shkaktuar reagime jo vetëm ndër përfaqësitë diplomatike të akredituara në Tiranë, por edhe nga politika shqiptare.

  Ambasada amerikane vlerëson se vendimi i djeshëm kundër ish-ministrit të brendshëm, Saimir Tahirit, demonstron pavarësinë në rritje të gjyqësorit dhe fillimin e fundit të pandëshkueshmërisë për personat me lidhje të forta. Por, sipas ambasadës, dënimi i zotit Tahiri për akuzën e shpërdorimit të detyrës është shkurajues, duke pasur parasysh se sa të rënda ishin akuzat.

  Edhe Ambasada britanike e ka vlerësuar dënimin e ish-ministrit si një hap përpara në rrugën e drejtësisë së re. Por, Partia Demokratike deklaroi se ky vendim konfirmoi edhe njëherë se drejtësia në Shqipëri është e pashpresë.

  Ndërkohë, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka deklaruar se do ta apelojë vendimin për ish-ministrin e brendshëm, Saimir Tahirin, për të cilin u rrëzua akuza e trafikimit të drogës dhe grupit të strukturuar kriminal.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Kryemuftiu Tërnava viziton BFI

  Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut, u.d. Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetai,...

  Filloi asfalltimi i rrugës për Krushopek të epër

  Sot ka filluar asfalltimi i rrugës që lidh fshatrat Krushopek dhe Krushopek i epër. Ky projekt i shumëpritur nga...

  Ahmeti nga Gostivari: Më mirë Naseri se sa Zorani a Hristijani

  Shtabi Qendror Zgjedhor pranë Bashkimit Demokratik për Integrim në vazhdën e tubimeve nga qyteti në qyteti është duke marrë...

  Sela: Pritjet e qytetarëve dëshmojnë dështimin e qeverisjes aktuale

  Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela u bëri thirrje qytetarëve që të dalin sa më masivisht në zgjedhje,...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -