Home / LAJME / Shkarkohet Jovo Vangellovski, një shqiptar zgjidhet Kryetar i Gjykatës Supreme

Shkarkohet Jovo Vangellovski, një shqiptar zgjidhet Kryetar i Gjykatës Supreme

Këshilli i gjykatësve në seancën e sotme ka shkarkuar Jovo Vangellovskin nga funksioni kryetar për shkak të punës së tij joprofesionale, derveni.info merr vesh nga burime brenda Këshillit Gjyqsor se në vend të tij për U.D Kryetar është emruar gjykatësi Faik Arsllani.

Seanca ku ishin parashikuar më shumë pika të rendit të ditës, filloi në ora 10.30 dhe mbaroi në 13.30. Komisioni tre anëtarësh për raportin e Vangelovskit ishte i përbërë nga Lidija Kanaçkoviq, Vlado Bogdanovski, dhe Sasho Gjorgjevski.

Vangellovski ishte ftuar në Prokurorinë e Shkupit nën dyshimin se ka manipuluar sistemin e ndarjes së lëndëve AKMIS si dhe orarin e punës së gjykatësve,por që nuk u hetua nga Porkuroria.

About Derveni Info

Check Also

Sa bukur duket parku modern në mes të Çairit. (FOTO)

PËR T’U PËRSHËNDETUR 👏 Parku i ri në Fushë Topanë kënaqësi për sytë dhe vendi …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *