More

  Shkon në 16 numri i viktimave të vullkanit në Zelandë të Re

  Policia e Zelandës së Re njoftoi se një person që ishte duke u trajtuar në spital pas shpërthimit të vullkanit në Ishullin e Bardhë ka vdekur, duke e çuar në 16 numrin e përgjithshëm të viktimave.

  Viktima, e cila nuk është identifikuar nga autoritetet, vdiq në Australi pasi ishte dërguar në atdhe për trajtim më të thellë mjekësor.
  Rreth 20 njerëz të tjerë ndodhen nën kujdes intensive mjekësor për shkak të pësimit të djegieve të rënda nga llava e vullkanit.

  Ndërkohë ekipet e kërkim-shpëtimit u kthyen në ishullin vullkanik të dielën për ta vazhduar operacionin e kërkimit të dy personave të zhdukur, por nuk shënuan ndonjë rezultat.
  Zyrtarët policorë thanë se mbesin të përkushtuar që t’i gjejnë trupat e zhdukur dhe se do t’i vazhdojnë kërkimet me zhytës në ujërat përreth vullkanit.

  Autoritetet deri tash i kanë identifikuar katër viktima të vullkanit, përfshirë udhërrëfyesen 24-vjeçare, Tipene James Te Rangi.

  Në kohën e shpërthimit të vullkanit, në ishull ndodheshin 47 persona. Në mesin e tyre kishte turistë nga disa vende të huaja, përfshirë Shtetet e bashkuara, Gjermania, Kina dhe Britania e Madhe, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Së paku 100 të vdekur nga shpërthimi në Liban e mbi 4000 të plagosur

  Qytetarët e Beirutit janë zgjuar me skena të shkatërrimit absolut të mërkurën, një ditë pas shpërthimit masiv në port...

  Është rritur në 100 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Bejrut

  Kryqi i Kuq i Libanit njoftoi se numri i të vdekurve nga shpërthimi i djeshëm në kryeqytetin e Libanit,...

  EKSKLUZIVE: Ali Ahmeti për “KOHA”: Nuk bëhesh kryeministër as me 46 deputet

  Pasi që lideri i LSDM-së, deklaroi se nuk mund të bëhesh kryeministër me 15 deputet, duke aluduar në kërkesën...

  Ziberi: Bisedime me të gjitha partitë

  Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Arben Ziberi, në pyetjen e gazetarëve se a do të votojë kryeministër...