More

  Shkup, përfundoi Festivali “Akt Fest”

  Me shfaqjen “Medea”, nga Teatri eksperimental i Tiranës “Kujtim Spahivogli”, përfundoi festival “Akt Fest”, i pari i këtij lloji në vend, i cili u realizua prej më 30 nëntor deri më 4 dhjetor në Shkup.

  Në përfundim të festivalit, Juria profesioniste nga Ndriçim Xhepa, Vehbi Qerimi dhe Shkumbin Istrefi ndanë edhe çmimet për aktorin më të mirë në rol kryesor, që i takoi Refet Abazit, aktorja më e mirë në rol kryesor u shpall Luiza Xhuvani, aktori më i mirë në rol joprotagonist – Luran Ahmeti, aktorja më e mirë në rol joprotagonist – Kristi Llesh dhe aktori i ri më i mirë sipas jurisë u shpall Bujar Ahmeti.

  “Normalisht që ndjehem mirë kur të vlerësojnë kolegët për punën e bërë, edhe pse ne aktorët jemi si fëmijë në kontekstin e çiltërsisë, ne kënaqemi edhe me duartrokitjet e publikut. Unë jam shumë i gëzuar që pas një pauze shumë të gjatë, 15 vjeçare, u riktheva në skenën e Teatrit Shqiptar, me një vepër të jashtëzakonshme, siç është “Vdekja e Dantonit e Byhnerit””,- tha aktori, Refet Abazi.

  “Vepra, vërtetë është një nga ato vepra që sa i do aq edhe të duan, së pari me duartrokitjet e publikut dhe së dyti edhe me vlerësimet e tilla. Aktori është një aktor i mirë, qoftë në kinema qoftë në teatër, momentin që është i vërtetë.”,- tha aktorja, Luiza Xhuvani.

  Si rezultat i interesimit të madh të publikut gjatë 5 mbrëmjeve të “AKT FEST”, organizatorët thonë se që tani do të fillojnë me përgatitjet e festivalit për vitin e ardhshëm.

  “Ne kemi dashur që edicioni i parë të jetë sa më i mirë që mundet, mendoj se Ministria e Kulturës do të shohë të arsyeshme që festivalin ta bëjë vjetorë, shpresojmë që gjithçka të shkojë si e më mirë dhe mendoj që vitin e ardhshëm do të kemi shumë e më shumë publik, pasi këtë vit kemi thyer një lloj barriere me numrin e publikut, edhe shfaqjet që kanë qenë në repertoare më herët kanë pasur publik të jashtëzakonshëm me numër, ashtu që mendoj se jemi në rrugë të mirë.”,- theksoi Romir Jakupi.

  Gjatë 5 netëve të festivalit para publikut në Shkup u prezantuan shfaqjet “Kukulla”, “Vdekja e Dantonit”, “Jashtë bie borë”, “Arturo Ui”, dhe “Medea”, në të cilat kanë marrë pjesë aktorë nga vendi, Kosova dhe Shqipëria. Njëherit në shenjë solidarizimi gjatë festivalit u mblodhën donacione nga publiku për të prekurit nga tërmeti në Shqipër

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Italia e mbyllur për Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe Kosovën deri më 7 shtator

  Gjatë orëve të natës, Këshilli i Ministrave i qeverisë Conte ka miratuar një dekret të ri përsa i përket...

  LSDM: Në bisedimet me BDI-në kemi rënë dakord në disa pika

  Nga LSDM-ja thonë se nga bisedimet e zhvilluara me BDI-në për formimin e shumicës parlamentare dhe krijimin e qeverisë...

  Maqedoni: Pasojat nga rikthimi i karantinës dhe kufizimeve tjera

  Respektimi i masave për mbrojtje nga koronav*irusi i ri, që shkakton sëmu*ndjen COVID-19 dhe jo rikthimi i masave kuf*izuese,...

  Moti sot në Maqedoni

  Moti në vend do të jetë me vranësira të ndryshueshme me periudha dielli dhe jostabil me shi lokal të...