More

  Shkupi së shpejti me metro. Dje u shpall tenderi

  Qyteti i Shkupit hapi shpalljen publike për përpilimin e projektit për autobusë të shpejtë ose metro autobusësh, linja e së cilës do të shtrihet prej lagjes Gjorçe Petrov deri në Lisiçe njofton derveni.info. Ky lloj i transportit publik është inovativ dhe do të shkurtojë kohëzgjetjen e udhëtimit për rreth 50% në krahasim me linjat e deritanishme të transportit publik.

  Kjo linjë siç njihet ndryshe Lindje-Perëndim planifikohet të jetë e gjatë 12 kilometra duke filluar prej te rrethrrotullimi Vllae në Gjorçe Petrov duke vazhduar nëpër bulevardin “Aradhat Partizane” përmes qendrës së qytetit deri në Lagjen Lisiçe e Re.

  Ofertat pritet të dorëzohen deri më 02 shtator 2020, pastaj do vazhojë procedura e evaluimit. Realizimi i këtij mega projekti pritet të finansohet nga Banka Evropiane për rindërtim dhe zhvillim.

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  LSDM: Në bisedimet me BDI-në kemi rënë dakord në disa pika

  Nga LSDM-ja thonë se nga bisedimet e zhvilluara me BDI-në për formimin e shumicës parlamentare dhe krijimin e qeverisë...

  Maqedoni: Pasojat nga rikthimi i karantinës dhe kufizimeve tjera

  Respektimi i masave për mbrojtje nga koronav*irusi i ri, që shkakton sëmu*ndjen COVID-19 dhe jo rikthimi i masave kuf*izuese,...

  Moti sot në Maqedoni

  Moti në vend do të jetë me vranësira të ndryshueshme me periudha dielli dhe jostabil me shi lokal të...

  Katër viiktima dhe 200 raste të reja me Covid 19

  Ministria e Shëndetësisë raportoi të shtunën për 4 pacientë të vdekur dhe 200 të infektuar me koronavirusin e ri...