More

  SKANDAL/ Maqedonasit e diasporës përdhosin flamurin shqiptar, në krah të shqiponjës vizatojnë…! (FOTO)

  - Marketing -

  Nga “zemërimi” i maqedonasve të diasporës nuk kanë shpëtuar as fqinjët (Shqipëria dhe Greqia). Në një prej fotove të mëposhtme duket qartë se mbi flamurin kuqezi janë vizatuar organë gjenitalë mashkullorë.

  Një grup maqedonasish të diasporës kanë protestuar jashtë konsullatës së tyre në Melbourne të Australisë duke fyer e përdhosur flamujtë shqiptarë e grekë.

  Në 28-vjetorin e Pavarësisë, shtetasit me origjinë maqedonase kanë protestuar kundër emrit të ri të shtetit me banderolat: “Vetëm Maqedoni, asnjëherë e Veriut.”

  Mesa duket konflikti i Ballkanit ka plasur në Australi edhe pse maqedonasit e Diasporës janë mijëra kilometra vendit të tyre të lindjes.

  Megjithatë “zemërimi” nuk shpjegohet pasi marrëveshja për emrin u arrit me dakordësi nga palët politike duke shënjuar një akord historik me Greqinë. Një tjetër faktor që ndikoi në stabilizimin e vendit dhe arritjen e marrëveshjes ishte edhe ai shqiptar, gjë që shpjegon “inatin” ndaj flamurit tonë.

  Ndërkohë nuk ka asnjë reagim nga autoritetet maqedonase lidhur me incidentin apo edhe një ndjesë për përdhosjen e flamurit kombëtar.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Zëvendësambasadori Julian Vasallo bashkëbisedim me nxënësit në Saraj

  Shkollën e Mesme “SARAJ”-SHKUP, e ka vizituar zëvendësambasadori i BE-së në Shkup, Julian Vasalo. Gjatë takimit me drejtorin, Bedri Gjurecin,...

  Bekteshi në Panairin e bizneseve në Saraj

  Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi nesër do të merr pjesë në Panairin e bizneseve në komunën e Sarajit, organizuar...

  Fondi për Inovacione e publikoi sfidën e tretë për hulumtuesit e rinj

  Shkollat fillore dhe të mesme prej sot  deri më 16 mars, do të kenë mundësi të konkurrojnë në “Sfidën...

  Bora në Mavrovë arrin 11 centimetra, temperaturat bien nën zero

  Sot në mëngjes më ftohtë ka qenë në Berovë, -11 gradë Celsius, ndërsa temperaturë maksimale prej zero gradë është...
  - Marketing -
  - Marketing -