More

  SOT ËSHTË 104 VJETORI NGA RËNJA HEROIKE E ISA BOLETINIT

  - Marketing -

  “Un’ jam mirë kur âsht’ mirë Shqipnia.” – Isa Boletini.

  104 vjet më parë, në kurthën e pregaditur nga xhandarmeria malazeze te ura e Vërbnicës në dalje të Podgoricës, pas luftimit gjer në frymën e fundit, ra heroikisht Isa Boletini bashkë me dy djemt Halilin e Zahidin, dy nipat dhe 3 bashkëluftëtarë tjerë që e shoqëronin.
  Vranë e plagosën dhjetra xhandarë, nga 80 që i kishin rrethuar.

  Isa bej Boletini i njohur edhe thjesht si Isa ose Isë Boletini (Boletin15 janar 1864 – Podgoricë23 janar 1916) ka qenë figurë kombëtare dhe kryengritës shqiptar në Vilajetin e Kosovës, pjesëmarrës në rini në veprimet e Lidhjes së Prizrenit. Më pas shërbeu si kryetar i rojeve të pallatit sulltanor, prej ku u kthye me nishane (grada) dhe çifligje, pas ardhjes së xhonturqve dhe masave të tyre drejtoi kryengritjet e 1910 kur e çliroi edhe Shkupin.

  Ishte një nga organizatorët kryesor të Pavarsisë së Shqioërisë bashkë me Ismail Qemalin më 1912.

  Më pas u caktua ndër rojet e Princ Vidit gjatë sundimit të tij jetëshkurtër. Vritet gjatë një shkëmbimi zjarri në Podgoricë, pasi u vranë 17 bashkëluftëtarët e vet.

  Shtatorja e Isa Boletinit tash e 5 vite zbukuron edhe Sheshin kryesorë të Sarajit,por për fat të keq as këtë vit Komuna e Sarajit nuk gjeti kohë që të vendos as edhe një kurorë lulesh tek busti i Heroit Kombëtar Isa Boletini.

  LAVDI HEROIT ISA BOLETINI!

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Vdes një person në Manastir, ishte në izolim prej 13 ditësh?

  Manastiri ka edhe një person të vdekur sot, një 66-vjeçar që ishte në izolim 13 ditë më parë, me...

  Arifi apel Bankave që të gjejnë mënyra alternative për ndarjen e pensioneve

  “Sot në hapësirat e komunës së Tetovës u realizua mbledhja e 4-të me radhë e Shtabit të Krizës pranë...

  Komuna Çair vazhdon me aksione

  Komuna Çair vazhdon të përkujdeset për sigurinë e personelit mjekësor dhe pacientëve të tyre Shërbimet e Komunës së Çairit gjatë...

  Taravari: Qëndroni në shtëpi, 2 javët e ardhshme janë kyçe

    Bankat dhe Institucionet tjera ku grumbullohen njerëz të caktojnë sigurime speciale, këtë e kërkoi shtabi i krizës i tre...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -