More

  Studeniçani me numër rekord të nxënësve

  Kur në shumicën e rajoneve të Maqedonisë së Veriut numri i nxënësve për çdo vit reduktohet dhe mbyllet nga një paralele, në Sh.f. “Naim Frashëri” në Studeniçan ndodh e kundërta.

  Vetëm në vitin shkollor 2019/2020, në bankat shkollore janë ulur 224 nxënës të klasës së parë. Ky numër vitin e kaluar ishte 200, ndërsa këtë vit ka kaluar këtë shifër.

  Për çdo vit numri i nxënësve të ri shtohet më shumë se 10% ndërsa sipas autoriteteve të Sh.f. “Naim Frashëri”, kapaciteti i objektit të shkollës nuk i përmbush nevojat e nxënësve dhe si rrjedhojë shtrohet nevoja që çdo dy vjet të ndërtohen nga dy klasë të reja.

  Aktualisht Sh.f. “Naim Frashëri” në Studeniçan numëron 1684 nxënës.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Eva Murati publikon FOTO pa pike grimi, ja si duket ajo

  Moderatorja sportive Eva Murati, është një nga vajzat më të bukura të ekranit dhe ndër më të komentuarat për...

  Franca me ushtri e “kërcënon” Erdoganin?!

  Franca do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor, tha Presidenti Emmanuel Macron të mërkurën, duke i...

  Ish Kryeministri i Maqedonisë me dekleratë bombë: “Shkupi kryeqytet i Dardanisë”

  Ish kryeministri i Maqedonisë Lubço Georgievski në një intervistë për Kanal 5 i zbulon gjitha pjesët e Maqedonisë se...

  TV24: BDI përveç kryeministrit kërkon edhe MPB-në, financat, guvernatorin, të hyrat publike…

  Televizioni maqedonas TV24 ka lajmëruar se nga burime të larta në BDI është informuar për rrjedhën e bisedimeve për qeverinë e...