Home / BOTA / Sulm terrorist në dy xhami të Zelandës së Re

Sulm terrorist në dy xhami të Zelandës së Re

Zelanda e re është tronditur sot nga dy sulme, të cilësuara si më vdekjeprurësit në historinë e vendit. Bilanci momental përfshin 49 të vdekur dhe 50 të tjerë të plagosur rëndë. Sulmet kanë ndodhur në dy xhami të ndryshme në kohën kur besimtarët po falnin namazin e Xhumasë. Terroristi 28 vjeçar Brenton Tarrant një pjesë të sulmit e ka transmetuar drejtpërdrejtë në rrjete sociale. “Le të fillojë festa” thotë ai në fillim të videos në të cilën shihet se si vret fëmijë, gra e burra në xhaminë Al Noor në Christchurch  për plot 17 minuta.

About Derveni Info

Check Also

Rektori i UT-së Prof. Dr. Vullnet Ameti priti në takim zyrtaren amerikane Dianna Palequin

Rektori i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Vullnet Ameti, sot në kabinetin e tij e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *