More

  Tani që rrini në shtëpi, sa kalori humbisni për çdo punë shtëpie (FOTO LAJM)

  - Marketing -

  Fshirja e dyshemeve është një stërvitje e mirë për krahët e këmbët tuaja. Nëse e bëni këtë për një orë mund të digjni nga 174 kalori për gratë, deri në 204 për burrat.

  Pandemia e koronavirusit ka bërë që shumë njerëz të bllokohen në shtëpi me asgjë për të bërë, dhe kjo i bën ata jo vetëm meankth por dhe të pashëndetshëm.

  Me kufizimin e lëvizjes dhe pa shumë opsione veprimi fizik, media vjen në ndihmë për ruajtjen e shëndetit mendor dhe fizik, me disa ide për aktivitet shtëpiak dhe një llogaritje të kalorive që mund të digjen nga nje person me punët e zakonshme të shtëpisë.

  Llogaritjet e mësiperme janë bërë duke përdorur peshën mesatare të njerëzve – 75 kilogramë për gratë dhe 88 për burrat mbi 25 vjeç, bazuar në të dhënat e qendrës federale të kontrollit të sëmundjeve në SHBA.

  Shuma e kalorive jepet për një interval prej 30 minutësh të secilit aktivitet./Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Lëndohet babai i Boban Iliçit, vrasësit të Almirit nga shperthimi i një granate?!

  Dy piroteknikë në Drejtorinë e Mbrojtjes dhe Shpëtimit u plagosën pasi shpërtheu një granatë kundër rrufeve. Informacioni për Sitelin u...

  Rama uron “rrugëtim të mbarë” qeverisë së re të Kosovës

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i ka uruar rrugëtim të mbarë qeverisë së re në Kosovë, pas votimit të...

  Fillon ndërtimi i rrugës për Krushopek të epër

  Pas shum kohë pritje dhe premtime, më në fund duket se kërkesa e banorëve të Krushopekut për rrugë me...

  Zekiri bashkë me bashkëshorten dhe fëmijën janë hospitalizuar në Klinikën Infektive

  Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe ka folur sonte edhe për gjendjen shëndetësore të deputetit dhe nënkryetarit të LSDM, Muhamed...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -