More

  Të shtunën: Aksion për pastrimin e Kanjonit të Matkës

  Klubi Malor “Gryka e Dervenit” vazhdon me aktivitetet e saja në natyrë. Kësaj radhe me datë 19 shtator (e shtunë) organizon aksion ekologjik në Kanjonin e Matkës ku planifikonë ta pastrojnë shtegun përgjat liqenit të Matkës edhe atë prej te kisha “Shën Andrea” përret liqenit në drejtim të Shpellës nënujore “Vrello”.

  Gjendja momentale e shtegut të këmbësorëve prej te manastiri në Kanjon Matka e deri tek shpella nënujore Vrello, përgjat të cilit çdo ditë kalojnë qindra turistë, për fat të keq është mbuluar nga mbeturinat si pasojë e papërgjegjsisë së vizitorëve por edhe neglizhencës së organeve kompetente. Prandaj organizimi i një aksioni të tillë është tejet i nevojshëm.

  Për më tepër, më poshtë po ua përcjellim thirrjen e Shoqatës Malore “Gryka e Dervenit” në rrjetin socijal Facebook:

  “Aksion për pastrimin e shtegut përgjat Knajonit të Matkës
  Me datë 19 shtator (e shtunë) 2020 në ora 9:00 Klubi Malorë “Gryka e Dervenit” organizon aksion për pastrimin e Kanjonit të Matkës. Planifikohet të pastrohet shtegu përreth Liqenit të Matkës në gjatësi prej 3 km.
  Ftohen të gjith adhuruesit e natyrës që ti bashkangjiten aksionit, duke i rrespektuar masat për mbrojtje nga pandemia Covid19.
  *Organizatori ka siguruar qese, doreza dhe maska.
  Shihemi të shtunën në Matkë 💚”

  Linku në Facebook: https://fb.me/e/1F3Zt1fT1

   

  /Derveni.info

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  BDI përshëndet paketën prej 470 milion €

  Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndet masat ekonomike prej 470 milion euro për ekonominë vendore dhe qytetarët për të lehtësuar...

  Sot fillon viti i ri shkollor, 40 mijë nxënës s’kanë pajisje për mësim online

  Në Maqedoninë e Veriut sot fillon viti i ri shkollor 2020/21, me një muaj vonesë për shkak të gjendjes...

  Aksident në Hasanbeg, vdes sharraxhiu

  Një motoçikletë dhe makinë për prerjen e drunjve janë aksidentuar këtë mbrëmje në Hasanbeg të Shkupit, afër shkollës fillore,...

  Besmir Ismani nga Kondova pjesë e Akademisë së Futbollit pranë FFM-së

  Besmir Ismani nga Shkolla e Futbollit Saraj pranohet në Akademinë e Futbollit pranë FFM-së. Pas një gare tejet të...