More

  Tërmeti/Rama:Asnjë lek për makina, kryetarët e bashkive të lëvizin me kuaj

  Shqipëria po kalon ditë të vështira që pas goditjes së tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit, i i cilina pas dhjetëra viktima, qindra të plagosur dhe dëme të shumta materiale.

  Lidhur me situatën e rëndë të krijuar nga tërmeti, Rama është shprehur se do të ketë shkurtime të shpenzimeve në nivel vendor, pasi paratë do të investohen në zonat e prekura nga tërmeti.

  Rama ka thënë gjithashtu se gjatë vitit 2020 nuk do të blihet asnjë makinë e re apo pajisje për zyrat. Përmes ironisë, ai tha se “kush do jetë keq për një makinë le të marrë një kalë”.

  “Ne do të kalojmë si fazë të parë nga buxheti i 2020, 0.4% të PBB duke u siguruar që deficiti primar pozitiv të mbetet pozitiv, asnjë ndryshim parametrash që mund të kërcënojë qëndrueshmërinë e gjithë sistemit makroekonomik. Po studiohet edhe cilat fonde mund të transferohen. Ka një zë që lidhet me të gjitha shpenzimet, në vitin e ardhshëm nuk do të blihet asnjë makinë, nuk do të pajisjet asnjë zyrë, nga ato që kanë qenë rutina dhe do të bllokohen blerjet e makinave, dollapëve, kolltuqeve, TV-ve në të gjithë bashkitë e vendit. Kush do të jetë keq për makinë të gjejë një kalë edhe nuk ka problem, kryetar bashkish me kuaj do të ishin një inovacion ekologjik. Edhe sidomos kryetarët e njëzive administrative do të ishin të mirëseardhur në komunitet, qe te mos levizin me vetura neper qendrat e qyteteve”-tha Rama.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Së paku 100 të vdekur nga shpërthimi në Liban e mbi 4000 të plagosur

  Qytetarët e Beirutit janë zgjuar me skena të shkatërrimit absolut të mërkurën, një ditë pas shpërthimit masiv në port...

  Është rritur në 100 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Bejrut

  Kryqi i Kuq i Libanit njoftoi se numri i të vdekurve nga shpërthimi i djeshëm në kryeqytetin e Libanit,...

  EKSKLUZIVE: Ali Ahmeti për “KOHA”: Nuk bëhesh kryeministër as me 46 deputet

  Pasi që lideri i LSDM-së, deklaroi se nuk mund të bëhesh kryeministër me 15 deputet, duke aluduar në kërkesën...

  Ziberi: Bisedime me të gjitha partitë

  Deputeti i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Arben Ziberi, në pyetjen e gazetarëve se a do të votojë kryeministër...