More

  Ushtria e Maqedonisë kërkon kandidatë për pilot ushtarak, do paguhen edhe gjatë trajnimit

  - Marketing -

  Deri më 1 gusht është i hapur konkursi për pranimin e kadetëve të rinj për pilotë në Njësinë ajrore të Armatës së Republikës së Maqedonisë.

  Kandidati duhet të jenë më të rinj se 28 vite dhe të kenë përfunduar arsimin e lartë me përmbushjen e minimum 180 kredive.

  Thirrja është e hapur për të gjithë, ndërsa pjesa kryesore e trajnimit do të mbahet në Qendrën për trajnimin e pilotëve në kazermën “Strasho Pinxhur”, që është një nga qendrat më bashkëkohore në rajon.

  “Me ndryshmet e ligji që është në fazën e miratimit, do ta rregullojmë pjesën e shtesës financiare dhe në këtë mënyrë do të kemi më shumë mundësi të kemi kuadro më cilësore. Kadetët të cilët do të pranohen do të paguhen edhe gjatë trajnimit, por në armatë do të barazohet financimi i pilotëve në MPB”, tha ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska.

   

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  A u sulmua sot në mëngjes ministri Filipçe?!

  Sigurimi i ministrisë së shëndetësisë mëngjesin e sotëm ka thirrur policinë për shkak se një qytetar i shqetësuar në...

  Maqedonia e Veriut: Pandemia ndan partitë për datën e zgjedhjeve

  Partitë politike në Maqedoninë e Veriut, vazhdojnë të thyejnë shtizat rreth caktimit të datës se kur duhet të mbahen zgjedhjet. Njohësit...

  Ja kush është biznesmeni nga Saraji që u grabit me kallashnikov

  Para Halk bankës dje në Saraj të Shkupit, tre persona duke kërcënuar me pushkë automatike, kanë grabitur një 27-vjeçar...

  BFI paralajmëron Qeverinë: Nuk e pezullojmë faljen e namazit të Bajramit! (Dokument)

  Para pak castesh BFI-ja e ka publikuar dokumentin të cilën me 18 maj ja ka dërguar Qeverisë. Në dokument...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -