More

  VENDOSET GURTHEMELI I XHAMISË SË RE NË FSHATIN ÇAJLANË

  - Marketing -

  Sot, më 07.10 2019, në prani të Reisul-Ulemasë të BFI-së, H. Sulejman ef. Rexhepi, Myftiut të Shkupit Dr.Qenan ef.Ismaili, dekanit të FSHI-së Shaban Sulejmani , kryetarit të kuvendit të BFI-së Fadil ef.Ramadani, myftilerëve tjerë të BFI-së, hoxhallarë dhe banorëve të fshatit Çajlanë u organizua program me rastin e vënies së gurthemelit të xhamisë së re në fshatin Çajlanë.

  Të pranishmive, me fjalë ë rasti i’u drejtua Myftiu i Shkupit Dr.Qenan ef.Ismaili, i cili përgëzoi banorët për këtë kontribut dhe mes tjerash foli për rëndësinë e ndërtimit të xhamive dhe me këtë po dëshmohet dashuria e vertetë që kanë besimtarët e kësaj ane ndaj jetësimit të fjalës së Zotit dhe jetës fetare në përgjithësi.

  Fjalën e rastit, në këtë manifestim e mbajti Reisul-Ulema i BFI-së, H. Sulejman ef. Rexhepi, i cili mes tjerash foli mbi shpërblimin që e kanë ata që kontribuojnë në ndërtimin e xhamive, aty ku adhurohet Zoti i Madhërishëm.

  Manifestimi përfundoi me leximin e Kuranit nga ana e hoxhë Omer Arsllanit dhe duasë së rastit nga Myftiu i Tetovës Dr.Qani ef.Nesimi

  Ndryshe, kjo xhami është xhamia e dytë në fshatin Çajlanë.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Sot fillon gjysmëvjetori i dytë, nxënësit kthehen në bankat shkollore

  Pas pushimit dimëror trejavësh, nxënësit sot i janë rikthyer bankave shkollore për gjysmëvjetorin e dytë të vitit shkollor 2019/2020. Mësimi...

  ALBIZ organizon Panairin e Bizneseve të Sarajit

  Fondacioni për zhvillimin e arsimit dhe kulturës ALBIZ edhe këtë vit organizon “Panairin e bizneseve të Komunës së Sarajit...

  U promovuan 13 automjete për nevojat e poliklinikave të Shkupit

  Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe drejtorët e Shtëpisë së Shëndetit, Viktor Isjanovski dhe Besim Koka, sot kanë marrë...

  Nxënësit nesër kthehen në mësim

  Pas pushimit dimëror trejavësh, nxënësit nesër do të kthehen në bankat shkollore për gjysmëvjetorin e dytë të vitit shkollor...
  - Marketing -
  - Marketing -