More

  Viti i ri shkollor nuk fillon më 2 shtator, Sindikata paralajmëron grevë

  - Marketing -

  Pas negociatave të shumta me Ministrinë e arsimit dhe shkencës , SASHK-u nën presionin e bordit udhëheqës solli vendim që viti shkollor mos të filloj më datën e paraparë 2 shtator por të shkohet në grevë.

  SASHK-u nuk pranon rritjen e pagave në arsim për vetëm 5 %. Ata kërkojnë që pagat si në arsimin fillor, atë të mesëm dhe të lartë të rriten për 25%.

  Ministri i arsimit dhe shkencës Arbër Ademi u mundua që t bind udhëheqësin e SASHK-ut se pagat do të rriten në vazhdimësi, megjithatë SASHK qëndroi në vendimin e prerë për grevë.

  Ata kërkojnë që sa më shpejtë të jetë e mundur të përmirësohet statusi socio-ekonomik në të cilin gjendet punëtorët e arsimit.

  Nga SASHK-u shprehen të vendosur se këtë herë pakënaqësinë e vet do ta shpreh përmes grevës.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Rënie drastike e vlerës së Pogbasë, Man. United mund ta shesë për vetëm 50 milionë

  Manchester United mund të detyrohet të pranojë shitjen në verë të Paul Pogbasë për jo më shumë 50 milionë...

  Arta Toçi: Mbështesim idenë fituesi me fituesin

    Arta Toçi nga Aleanca për Shqiptarët thotë se kjo parti e mbështet idenë “ fituesi me fituesin”, pas zgjedhjeve...

  Xhaferi: Lista zgjedhore e BDI-së duhet freskuar, Arifi nuk do të kandidohet, Mexhiti nuk është në rrjedha

  Talat Xhaferit mbrëmë në emisionin “Click plus” tha se BDI në zgjedhjet e 12 prillit duhet ta freskojë listën...

  Kreu i BFI-së Rexhepi në vizitë tek OVL UÇK në Prishtinë

  Më 18 shkurt, 2020, në Prishtinë janë takuar Veteranët e Luftës. Në selinë e Organizatës së Veteranëve të Luftës...
  - Marketing -
  - Marketing -