More

  Wizz Air cakton datën se kur fillon fluturimet nga Shkupi dhe Ohëri

  - Marketing -

  Nga e mërkura pritet të hapet me fluturim Aeroporti Ndërkombëtar – Shkup. WizzAir gjithashtu do të hap edhe aeroportin në Ohër “Shën Apostol Pavle” të enjten me fluturim me të cilin do të udhëtojnë turistë nga Holanda dhe Polonia. Kështu kumtoi sot, drejtori i përgjitshëm i TAV-Maqedoni, Alper Ersoy.

  Protokollet janë përgatitur dhe plotësojnë të gjitha standardet botërore. Siç potencoi Ersoi, udhëtarët duhet të arrijnë tre orë para fluturimit sepse kontrollet për shkak të masave mbrojtëse janë pak më të ngadalta. Nuk do të ketë kufizime për uljen në aeroplanë sepse, siç tha Ersoj, fluturimi do të ishte i padobishëm. Udhëtarët do të duhet të mbajnë maska ​​mbrojtëse gjatë gjithë kohës në fluturim, dhe kabinat e aeroplanëve, janë pajisur me filtra të veçantë të cilat shkatërrojnë 99.9 për qind të viruseve dhe baktereve.

  Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe i cili së bashku me ministrin e Transportit dhe Lidhjeve Goran Sugareski e vizituan Aeroportin e Shkupit dhe realizuan takim me menaxherin e TAV, konfirmoi se të mërkurën, më 1 korrik, do të hapen të dy aeroportet në Shkup dhe në Ohër.

  Filipçe informon se edhe sot do të bisedojë me homologun grek lidhur me hapjen e vendkalimit kufitar Evzoni, ndërsa për hyrjen e qytetarëve tonë në vendet anëtare të BE-së, tashmë ka biseduar me përfaqësues të Këshillit të Shëndetësisë të Komisionit Evropian dhe sërish kanë caktuar takim për nesër dhe të enjten.

  Ministri i Transportit dhe Lidhjeve Goran Sugareski megjithatë, javën e kaluar kanë biseduar me kompetentët e “WizzAir”. Tha se në pajtim me Marrëveshjen për mbështetje financiare, pret nga një korriku të vazhdojnë fluturimet që u bllokuan në mars për shkak të Kovid-19.

  “Protokolli i aeroportit ndërkombëtar – Shkup është sipas të gjitha standardeve botërore. Masat themelore mbrojtëse janë plotësisht të vendosura – distanca, dezinfektuesit dhe detyrimi për të mbajtur maska, kurse në hyrje është vendosur kamerë termike. Skriningu do të vazhdojë, dhe dhoma e izolimit do të jetë në funksion”, deklaroi Filipçe pas vizitës në aeroport dhe takimit me menaxhuesit.

  TË NGJAJSHMEARTIKUJ
  Rekomanduar për ju

  Të fundit

  Shoqata Malore “Gryka e Dervenit” promovon bukuritë e Sarajit

  Shoqata malore "Gryka e Dervenit" vazhdon me aktivitetet e saja intensive për prezentimin e bukurive natyrore e sidomos bjeshkëve...

  Wizz Air cakton datën se kur fillon fluturimet nga Shkupi dhe Ohëri

  Nga e mërkura pritet të hapet me fluturim Aeroporti Ndërkombëtar – Shkup. WizzAir gjithashtu do të hap edhe aeroportin...

  Policia në aksion. Kapen mbi 100 kg lëndë narkotike

  Si rezultat i hetimeve paraprake, ekipet policore në bashkëpunim me Prokurorinë Publike në Strugë mëngjesin e sotëm kanë sekuestruar...

  Ambasada e SHBA-së me donacion për parandalimin e përhapjes së Covid-19

  Ambasadorja amerikane Kejt Mari Bërnz sot në Prokurorinë Publike të Republikës së Maqedonisë së Veriut përmes Byrosë për luftë...

  - Marketing -

  - Marketing -
  - Marketing -